دانلود مقاله مینا کاری

دانلود مقاله مینا کاری

دانلود مقاله مینا کاری

دانلود-مقاله-مینا-کاریلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۰ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

۲
‏مینا کاری
‏قدیمیترین نمونه های یافت شده ی مینا کاری ، نشان دهنده ی این ادعا ست که مینا کاری نیز مانند بسیاری از هنر های دیگر برای اولین بار در ایران پیدا شده و از ایران به سایر کشورها راه یافته است . نمونه ی بازو بند طلا با تزئینات مینا از دوران هخامنشی بجا شده که هم اکنون در موزه ی ویکتوریا آلبرت لندن نگهداری می شود .
‏مینا به لحاظ روش تولید به دو دسته تقسیم می شود :
‏۱) ‏مینای خانه بندی
‏۲) ‏مینای نقاشی
‏●‏ روش تولید
‏مینا طبعاً شفاف است و این شفافیت از اکسید قلع به وجود می آید و ترکیبات آن از زمانهای قدیم تا به امروز ثابت بدون تغییر مانده است. به طور کلی مینا کاری بر روی مس انجام می گیرد ،هر چند می توان روی طلا ونقره نیز مینا کاری کرد . تولید مینا نیاز به طی مراحل خاصی دارد و آن این است که ابتدا ظرف مورد نظر (زیر ساخت ) به دست مسگر یا دواتگر به شکل و اندازه ی لازم ساخته می شود ،سپس استاد کار مینا به لعاب سفید رنگ می زند و در کوره می گذارد،سپس به نقاشی روی این بوم سفید پرداخته ، در انتها طلا کاری می نما ید و در نهایت با لعاب شفاف می پوشاند. در مراحل ساخت هر ظرف حدود ‏۸‏بار به کوره می رود و هر بار بطور متوسط از
۲
‏۲۰۰‏ تا ‏۸۰۰‏ درجه سانتی گراد حرارت می بیند تا رنگها به صورت مطلوب درآید.
از لحاظ ساخت مینا را به دو گروه تقسیم می نمایند :
‏۱) ‏مینای خانه بندی
‏۲) ‏مینای نقاشی
‏قلمزنی
‏عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه ‏مس‏، ‏طلا‏، ‏نقره‏، ‏برنج‏ و یا به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله ‏قلم‏ با ضربه ‏چکش‏ و بر روی اجسام فلزی. قلمزنی یکی از رشته‌های هنرهای سنتی ‏ایران‏ است که در دسته بندی، در رده هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار دارد.
‏پیشینه هنر قلمزنی در ایران
‏پیشینه قلمزنی به زمان ‏سکاها‏ یا ‏سیت‌ها‏ نسبت داده می‌شود که نژاد آریایی داشتند‏[۱]‏.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x