دانلود مقاله میرزا کوچک خان ۲۷ص

دانلود مقاله میرزا کوچک خان ۲۷ص

دانلود مقاله میرزا کوچک خان ۲۷ص

دانلود-مقاله-میرزا-کوچک-خان-27صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۵۲ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

۲
‏میرزا کوچک‌خان جنگلی
‏میرزا کوچک‌‌ جنگلی‏ (‏۱۲۵۷‏ – ‏۱۱ آذر‏ ‏۱۳۰۰‏ هجری شمسی), مبارز ‏انقلاب مشروطه‏ و سردار ‏جنبش جنگل‏ و از اولین رهبران ‏جمهوری شوروی گیلان‏ (همچنین معروف به: ‏جمهوری سوسیالیستی گیلان‏ و ‏جمهوری سرخ جنگل‏) بود. در دل این جمهوری بود که ‏حزب کمونیست ایران‏ به رهبری حیدر عمو اوغلو تاسیس شد.
‏تولد و خصوصیات شخصی
‏یونس معروف به میرزا کوچک فرزند میرزا بزرگ بسال ۱۲۵۷ ه.ش. در شهرستان ‏رشت‏ محله ‏استادسرا‏ در خانواده ای متوسط چشم به جهان گشود. سنین اوّل عمر را در مدرسه حاجی حسن واقع در صالح آباد رشت و مدرسه جامع به آموختن صرف و نحو و تحصیلات دینی گذرانید. چندی هم در مدرسه محمودیه ‏تهران‏ به همین منظور اقامت گزید. با این سطح تعلیم می‌توانست یک امام جماعت یا یک مجتهد از کار درآید، امّا حوادث و انقلابات کشور مسیر افکارش را تغیر داد و او را به راهی دیگر کشاند.
‏میرزا دارای دو خواهر و دو برادر، یکی بزرگ‌تر از خود بنام محمّدعلی و دیگری کوچک‌تر بنام رحیم، بود، که هر دو نفر بعد از میرزا وفات یافته اند. بنا به روایات او مردی خوش هیکل، قوی بنیه، زاغ چشم و دارای سیمائی متبسم و بازوانی ورزیده بود. طرفداران او می گویند از نظر اجتماعی مردی با ادب، متواضع، خوش برخورد، مومن به اصول اخلاقی، آدمی صریح اللحجه و طرفدار عدل و آزادی، حامی مظلومان و اهل ورزش بود و از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات خودداری می کرد. میرزا در سنین آخر عمرش همسری برگزید.
۲
‏نقش در انقلاب مشروطه
‏میرزا در واقعه ‏مشروطیت‏ به انقلابیون پیوست و در فتح ‏قزوین‏ شرکت نمود. او بانی ‏جنبش جنگل‏ بود که بتاریخ ۱۲۹۳ ه.ش. شروع به مبارزه مسلحانه بر ضد ارتش خارجی داخل خاک ایران و بریگاد قزاق، که زیر دست افسران روسی تعلیم و تربیت شده بودند، زد. تعداد زیادی از ‏انقلابیون‏ جنگل هم در درگیریهای مسلحانه با لشکران ‏انگلیس‏، ‏روسیه‏ و ارتش سلطنتی ‏قاجار‏ کشته شدند.
‏جنگلی ها هدف خود را “اخراج نیروهای بیگانه، رفع بی عدالتی، مبارزه با خودکامگی و ‏استبداد‏ و برقراری دولتی مردمی” اعلام می کردند. در همین راستا در روز یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۲۹۹ هجری شمسی قوای جنگل با انتشار بیانیه‌ای تشکیل ‏کمیته انقلاب سرخ ایران‏ و الغاء اصول ‏سلطنت‏ و تأسیس حکومت ‏جمهوری‏ را اعلام نمودند و یکروز بعد کمیته انقلاب هیئت دولت جمهوری را معرفی کرده، که میرزا عنوان سرکمیسر و کمیسر جنگ را داشت. امّا هنوز دولت تازه انقلابی سامان نگرفته بود که با حمایت ‏بلشویک‌های‏ روس اغتشاش انقلابیهای سرخ طرفدار شوروی آغاز گردید که نهایت جمعه ۱۸ تیر ۱۲۹۹ میرزا به عنوان اعتراض از ‏رشت‏ به ‏فومن‏ رفت و قبل از حرکت دو نفر نماینده با نامه مفصلی برای ‏لنین‏ به ‏مسکو‏ فرستاد که در آن ذکر شده بود: “در موقع، خود به نمایندگان روسیه اظهار کردم که ملّت ایران حاضر نیست پروگرام بلشویکها را قبول کند”.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x