دانلود مقاله موزه ۴۱ ص

دانلود مقاله موزه ۴۱ ص

دانلود مقاله موزه ۴۱ ص

دانلود-مقاله-موزه-41-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۳۸ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۲
‏تعاریف موزه
‏همواره تعاریف و تعابیر متفاوتی برای موزه به کار گرفته شده و دیدگاههای متفاوتی در این خصوص وجود دارد. هر یک از این تعاریف براساس دیدگاهها و جهان بینی های شخصی ارائه گردیده اند . یکی از این تعاریف ، معنای لغوی موزه بوده که بیشتر جنبه ای تاریخی دارد: ‏«‏ واژه موزه از کلمه یونانی موزیون (mouseion‏) گرفته شده و در دوره کلاسیک یونان جایگاه پرستش موز هاست ‏»‏ موزها فرشتگان الهام بخشی هستند که هنرهای عامیانه ، موسیقی ، شعر ، نقاشی ، معماری و …. به ایشان نسبت داده شده است . این مکانها به فرشتگان الهام بخش وقف می شدند و جایگاهی برای پرستش و مطالعه بودند.
‏«‏موزه ها ، همان دختران ژوپیتر (jopiter‏) یا خدایان الهام بخش علم و ادبیات و هنر و موسیقی و حجاری و … می باشند. موزه به ساده ترین شکل تعریف عبارت است از دنیای جهت گرد آوری مجموعه هایی از نموده های گوناگون به منظور تحقیق و بررسی و بهره گیری
‏همچنین تعاریف دیگری نیز براساس عملکرد و جایگاه موزه صورت گرفته است. از جمله می توان به تعبیر خاص ‏«‏ آلن دوکلاس ‏»‏ اشاره نمود:
‏«‏ موزه به ساده ترین شکل تعریف عبارت است از بنایی جهت گرد آوری مجموعه هایی از اشیا، به منظور تحقیق ، بررسی، بهره گیری و … بنابراین می توان گفت موزه نخست برای سهولت کار عنصری را که اصولا دارای هویت زمان و مکان بوده به زیر یک سقف گرد می آورد . دوم اینکه مشخصات و شرحی را به عنوان نخستین کام برای شناسایی اشیا فراهم می آورد، همچنین باعث پیدایش انگیزه برای سیر تفکرات بیننده فراتر از چیزهایی که به طور عادی شناخته است ، می گردد.
‏۲
‏»
‏تعریف دیگری نیز از سوی مدیریت موزه های فرانسه ارائه شده است : ‏«‏ در ماده ۲ فرمان ۱۵۴۶-۴۵ سیزدهم ژوئیه ۱۹۴۵ آمده که به هر کلسیون متشکل از آثار که دارای ارزش هنری، تاریخی یا باستان شناسی باشد و به صورت دائمی در معرض تماشای عموم قرار بگیرد از نظر فرمان حاضر، موزه اطلاق می شود.‏»
‏«‏ یک موزه موسسه است که مجموعه ها ، اسناد را نگاهداری می کند. نمایش می دهد و با مدارک آنها را توضیح می دهد و برای منفعت عمومی مشارکت می کند.‏»
‏۲-۱-۱- آکیوم
‏اما آکیوم در طی سالهای ۲۰۰۱-۱۹۴۶ جامعترین تعریف موزه را بدست آورده است :
‏سال ۱۹۴۶
‏کلمه موزه ها تمامی مجموعه های باز بر عموم از اشیای هنری ، تکنیکی، علمی ، تاریخی و باستان شناسی را در بر می گیرد و نیز باغ های حیوان شناسی ، باغ های گیاه شناسی را شامل می شود به استثناء کتابخانه ها مگر در آنها در فضاهای دائمی برای نمایش نگهداری شوند.
‏سال ۲۰۰۱

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x