دانلود مقاله موج صوتی acoustic wave

دانلود مقاله موج صوتی acoustic wave

دانلود مقاله موج صوتی acoustic wave

دانلود-مقاله-موج-صوتی-acoustic-waveلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۲۶ صفحه

 قسمتی از متن word (..docx) : 
 

۱
‏موج صوتی acoustic wave
‏ریشه لغوی:
‏صوت ریشه در کلمه یونانی فون به معنی ارتعاش دارد .
‏تئوری و نحوه تولید :
‏وقتی کسی صحبت می کند هوای داخل ششها از میان دو پرده نازک در نای به تمام تارهای صوتی عبور می کند این دو پرده نازک که مرتعش شده و هوا را جبهه جبهه کپه کپه ‌‏به بیرون می فرستد. در هر ثانیه صدها و گاهی اوقات هزاران ‏جبهه هوا ‏ساخته می شود بطوریکه هوا بین گلو و دهان با مکانیزم لوله ها ی صوتی مرتعش می شود این ارتعش تحت تاثیر چگونگی قرار گرفتن زبان ـ دندانها ـ لب و سایر عوامل قرارمی گیرد .این هوای مرتعش باعث تغییرات جزئی در اطراف شخص صحبت کننده می شود که به آن صوت می گوییم .
‏آزمایش ساده :
‏یک پر خیلی کوچک را با نخ ابریشمی آویزان کنید و در مقابل دهان خود قراردهید دقت کنید که در موقع صحبت چگونه پر هماهنگ با کلمات مخصوصاً برای کلماتی با تغییرات آوایی بیشتر مانند ‹‹پوپک›› حرکت می کنند .
۲
‏البته برای تغییرات فشاری بزرک حرکت می کند اغلب تغییرات چنان سریع و پیچیده هستند که پر نمی تواند هماهنگ با آن حرکت نماید .
‏تعمیم پدیده :
‏بهترین روش نمایش ارتعاشات با تغییرات سریع استفاده از دستگاه ‹‹ ‏نوسان نما ›› ‏یا ‏اسیلوسکوپ ‏که شبیه یک ‏تلویزیون ‏هست ، می باشد .
‏آناتومی گوش :
‏در داخل گوش انسان پرده گوش قراردارد که شبیه یک پوسته پهن در سطح گوش هست این پرده هماهنگ با تغییرات سریع ‏فشار ‏داخل هوا که صوت نام دارد نوسان می کند و یک اندام پیچیده شنوایی در پشت پرده گوشی پیام را به مغز می رساند . و در آنجا تغییر فشار به توسط ‏پرده گوش ‏با انتقال به مغز و تبدیل آن به پالس های الکتریکی در مغز مورد ترجمه و استفاده قرارمی گیرد .
‏اندازه گیری فرکانس صوت
‏دید کلی
‏معمولا اندازه گیری فرکانسهای صوتی ۲۰Hz ‏تا ۲۰kHz ‏ساده‌تر از فرکانسهای دیگر انجام می‌شود و برای اندازه گیری این ‏فرکانسها ‏ابزارها و روشهای بسیاری موجود

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x