دانلود مقاله مکانیک سنگ

دانلود مقاله مکانیک سنگ

دانلود مقاله مکانیک سنگ

دانلود-مقاله-مکانیک-سنگلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۴۹ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏مقدمه
‏موضوع مکانیک سنگ از سال ۱۹۵۰شروع شد وبرپا یه فیزیک سنگها وبتدریج در سال ۱۹۶۰ مکانیک سنگ یعنی عکس المعل سن‏گ‏ در برابر نیروهایی که ‏به آن اعمال می شود که این نیروهامی توانند بر اثرعملیات انسانی بوجودآیند. مکانیک سنگ در رنجی ازکلیه ی علوم مهندسی کار برددارد.ازجمله مهندسی پی نیروگ‏اهای هسته ای وپا یداری چا های نفتی وکاربرد های جدید تری مثل انرژی زمین گرمایی و دفنی زباله های هسته ای. درزمینه مهندسی معدن و مکانیک سنگ کاربرد مکانیک سنگ بر می گردد به سال ۱۹۶۰ یعنی در واقع در سال ۱۹۶۰ تاکید زیادی بر روی رفتار سنگ ‏ب‏ک‏ی‏ و‏ در‏ سال ۱۹۷۰ روی ناپیوستگی ها توده سنگ شده بود. و در سال ۱۹۸۰ تاکید بیشتری در جهت آنالیز عددی شد.
‏در سال ۱۹۶۳ یکی از کارهای ویژه ای که انجام شد تشکیل انجمنی علمی مکانیک سنگ بود که بطور فزاینده ای رو به رشد بود و در سال ۱۹۹۷ حدود ۷۰۰۰ عضو از ۳۷ کشور دنیا داشت.
‏سنگ به عنوان یک ماده مهندسی
‏۳
‏یکی از موارد بسیار مهم مکانیک سنگ و مهندسی سنگ که اغلب هم نادیده ‏گرفته می شود این است که ما یک ماده ای را استفاده می کنیم که بشدت دارای خواص متغیری می باشد. این را در شکل های ۱-۲ تا ۳-۲ می توان دید. ( ص ۱۲و۱۳) سنگ بکار می رود به عنوان یک ماده مهندسی برای ساختمان سازی بطوریکه سازه از سنگ ساخته می شود و یا سازه هایی روی سنگ ساخته ‏
‏می شود تا سازه در داخل سنگ ساخته شود. در بسیاری از مواد مهندسی عمران، سنگ برداشته می شود تا سازه در داخل آن قرار گیرد و بطور مثال حفاری سنگ جهت قرار دادن دستگاه های هیدروالکتریک در آن. در چنین مواردی بجای انیکه از مواد سنگی استفاده شود انها را برداشته و به بیرون منتقل می کنند. و اما از بعد معدنی سنگ ممکن است حفاری شود مثلا در یک معدن روباز و مادر این حالت درگیر می شویم با پایداری کناره های معدن روباز در این مثال ها و سایر مثال های مشابه مهندسی سنگ، سنگ یک ماده طبیعی است. ما بعنوان یک مهندس بایستی به خواص ماد و تنش های از قبل موجود در زمین و ارتباط آنها با اهداف و پروژه های مهندسی توجه کند،
‏در مهندسی عمران هدف اصلی، ابعاد کردن یک سازه با برداشتن سنگ‏
‏ می باشد. اما در مهندسی معدن هدف بدست آوردن موادی و سنگ هایی سات که برداشته و استخراج می شوند. بعنوان یک پایه اطلاعات اولیه زا هر کدام از این فعالیت ها این است که مادانش کافی از لایه زمین شناسی، هوازدگی مواد سنگی و پارامتر در زمین شناسی و وجود گسل های کوچک و بزرگ مقایس و درزهها داشته باشیم.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x