دانلود مقاله مقدمه ای بر بسته بندی مواد غذایی ۴۲ ص

دانلود مقاله مقدمه ای بر بسته بندی مواد غذایی ۴۲ ص

دانلود مقاله مقدمه ای بر بسته بندی مواد غذایی ۴۲ ص

دانلود-مقاله-مقدمه-ای-بر-بسته-بندی-مواد-غذایی-42-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۴۲ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏مقدمه ای بر بسته بندی مواد غذایی
‏مقدمه
‏بسته بندی عبارت است از هنر وعلم اماده سازی مواد غذایی برای انبار کردن ،ودر نها یت فروش . بسته بندی باید تا حد امکان ساده و ارزا ن باشد ضمن اینکه اهداف اولیه بسته بندی یعنی خاصیت حفاظتی و جذابیت رانیز دارا باشد . با عنایت به این که مواد بسته بندی توسط ماشین های مختلف فرایند می شوند بنابراین خواص دیگری نیز باید داشته باشند که عبارتند از : نرمش ، قابلیت پذیرش چاپ ، قابلیت استفاده در ماشین های لفاف ، قابلیت دوخته شدن در حرارت ، شکل پذیری به کمک باد یا خلا و یا فن اوریهای حرارتی . خواص مطلوب دیگری که به و‏ﻴﮋ‏ه‏ از ‏دیدگاه‏ صنایع غذایی مهم هستند عبارتند از : شفا فیت ، نفوذپذیری یا غیر نفوذپذیری محصول نسبت به بخار اب وگازهای دی اکسید کربن ، اک‏ﺳﻴﮋ‏ ن و نیترو‏ﮋ‏ن‏ .
‏اگر‏ چه تعداد زیادی از مسا ئل فن اوری مربوط به استفاده از مواد پلاستیکی در بسته بندی مواد غذا یی از جمله مشکلاتی هستند که کلا به صنعت بسته بندی مربوط می شوند ولی برخی از مسا ئل مربوط به طبیعت ماده به کار رفته در بسته بندی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند . موفقیت کاربرد پلاستیک ها در بسته بندی نیاز به همکاری تولید کنند گان مواد غذا یی ، سازند گان انواع پلاستیک ها ، طراحان ودر نها یت مصرف کنند گان دارد .ملا حظات اقتصا دی محدودیت های بیشتری را اعمال می کند ، چرا که مصرف کننند گان صرفا به دنبال کیفیت محصول هس‏تند‏ تا بسته بندی انها .
‏نیازمند‏ یها و و‏ﻴﮋ‏گیهای‏ مهم مواد بسته بندی مواد غذا یی را می توان به شرح ذیل دسته بندی کرد :
‏۲
‏-شفا فیت ودرخشش سطح ان برای رضایت وجلب نظر مصرف کننده
‏-کنترل در انتقال رطوبت
‏-کنترل در انتقال سایر گاز ها
‏-تحمل تغییرات درجه حرارت به هنگام نگهداری و استفاده
‏-فقدان مواد سمی
‏-ارزان بودن
‏-مقاومت در مقابل ضربه
‏مصرف‏ کننده دوست دارد انچه می خرد ببیند و بنابراین شفا فیت وشیش های مانند بودن بسته های مواد غذا یی نیاز ضروری در بسته بندی انها است . مواد غیر شفاف مانند سینی های سفید رنگ نیز در حد وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند . این سینی ها مانع از ان می شوند تا مصرف ‏کننده‏ هر دو طرف ماده غذایی راببیند که در برخی موارد مانند بسته بندی گوشت از عدم اعتماد و مقاومت خریدار می کاهد .کنترل تغییرات رطوبت موجود در ماده غذایی در طول نگهداری ان بسیار مهم است . برخی فراورده های غذا یی مانند چیپس ، پفک و بیسکویت باید در موادی بسته ‏بندی‏ شوند که نفوذپذیری انها به رطوبت خیلی کم باشد تا تردی انها محفوظ بماند . همچنین از تبخیر برخی مواد غذایی باید جلوگیری گردد و در این موارد نیز باید از ورقه هایی با نفوذپذیری پایین استفاده شود . در بقیه موارد از دست دادن نسبی رطوبت ماده غذا یی مطلوب است ‏تا‏ از عرق زدن و تراکم بخار اب در داخل پاکت بسته بندی و در نتیجه از بین رفتن شفا فیت ان وخطر رشد کپکها جلوگیری شود .

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x