دانلود مقاله معرفی پیل سوختی

دانلود مقاله معرفی پیل سوختی

دانلود مقاله معرفی پیل سوختی

دانلود-مقاله-معرفی-پیل-سوختیلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۲۶ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏معرفی پیل سوختی / تاریخچه پیل سوختی /
‏اگر چه ‏پیل‌سوختی به تازگی به عنوان یکی از راهکارهای تولید انرژی الکتریکی مطرح شده است ولی تاریخچه آن به قرن نوزدهم‏ ‏ و کار‏ دانشمند انگلیسی سرویلیام گرو بر می‌گردد. او‏ اولین پیل‌سوختی را در سال ۱۸۳۹ ‏با سرمشق گرفتن از واکنش الکترولیز آب، طی واکنش معکوس و در حضور کاتالیست پلاتین ساخت‏.
‏واژه “پیل‌سوختی” ‏ ‏در سال ۱۸۸۹ توسط لودویک مند و چارلز لنجر به کار گرفته شد. آنها نوعی پیل‌سوختی که هوا و سوخت ذغال‌سنگ را مصرف می‌کرد، ساختند. تلاش‌های متعددی در اوایل قرن بیستم در جهت توسعه پیل‌سوختی انجام شد که به دلیل عدم درک علمی مسئله هیچ یک موفقیت آمیز نبود.‏ علاقه به استفاده از ‏پیل سوختی‏ با کشف سوخت‌های فسیلی ارزان و رواج موتورهای بخار کمرنگ گردید.
‏فصلی دیگر از تاریخچه تحقیقات پیل‌سوختی توسط فرانسیس بیکن از دانشگاه کمبریج انجام شد. او در سال ۱۹۳۲ بر روی ماشین ساخته شده توسط مند و لنجر اصلاحات بسیاری انجام داد. این اصلاحات شامل جایگزینی کاتالیست گرانقیمت پلاتین با نیکل و همچنین استفاده از هیدروکسیدپتاسیم قلیایی به جای اسید سولفوریک به دلیل مزیت عدم خورندگی آن می‌باشد. این اختراع که اولین پیل‌سوختی قلیایی بود،‏ “Bacon Cell”‏ نامیده شد. او ۲۷ سال تحقیقات خود را ادامه داد تا توانست یک پیل‌سوختی کامل وکارا ارائه نماید. بیکون در سال ۱۹۵۹ پیل‌سوختی با توان ۵ کیلووات را تولید نمود که می‌توانست نیروی محرکه یک دستگاه جوشکاری را تامین نماید.
‏تحقیقات جدید در این عرصه از اوایل‏ دهه ۶۰ میلادی با‏ ‏ اوج گیری فعالیت‌های مربوط به تسخیر فضا توسط انسان آغاز شد. مرکز تحقیقات ناسا در پی تامین نیرو جهت پروازهای فضایی با سرنشین بود. ناسا پس از رد گزینه‌های موجود نظیر باتری (به علت سنگینی)، انرژی خورشیدی(به علت گران بودن) و انرژی هسته‌ای (به علت ریسک بالا) پیل‌سوختی را انتخاب نمود.
‏۲
‏تحقیقات در این زمینه به ساخت پیل‌سوختی پلیمری توسط شرکت جنرال الکتریک منجر شد. ‏ ‏ایالات متحده فن‌آوری پیل سوختی را در برنامه فضایی Gemini‏ ‏استفاده نمود که اولین کاربرد تجاری پیل‌سوختی بود.
‏پرت و ویتنی دو سازنده موتور هواپیما پیل‌سوختی قلیایی بیکن را به منظور کاهش وزن و افزایش طول عمر اصلاح نموده و آن را در برنامه فضایی آپولو به کار بردند.‏ در هر دو پروژه پیل‌سوختی بعنوان منبع انرژی الکتریکی برای فضاپیما استفاده شدند. اما در پروژه آپولو پیل‌های سوختی برای فضانوردان آب آشامیدنی نیز تولید می‌کرد. پس از کاربرد پیل‌های سوختی در این پروژه‌ها، دولت‌ها و شرکت‌ها به این فن‌آوری جدید به عنوان منبع مناسبی برای تولید انرژی پاک در آینده توجه روزافزونی نشان دادند.
‏از سال ۱۹۷۰ فنآوری پیل‌سوختی برای سیستم‌های زمینی توسعه یافت. تحریم نفتی از سال۱۹۷۳-۱۹۷۹ موجب تشدید تلاش دولتمردان امریکا و محققین در توسعه این فن‌آوری به جهت قطع وابستگی به واردات نفتی گشت.
‏در طول دهه ۸۰ تلاش محققین بر تهیه مواد مورد نیاز، انتخاب سوخت مناسب و کاهش هزینه استوار بود. همچنین اولین محصول تجاری جهت تامین نیرو محرکه خودرو در سال۱۹۹۳ توسط شرکت بلارد ارائه شد.
‏انواع پیل‌سوختی و خصوصیات هر یک در جدول زیر مشخص است.
‏پیل سوختی قلیایی
‏پیل سوختی
‏متانولی
‏پیل سوختی
‏کربنات مذاب
‏پیل سوختی
‏اسید فسفریک
‏پیل سوختی
‏پلیمری
‏پیل سوختی
‏اکسیدجامد
‏الکترولیت
‏هیدروکسید پتاسیم
‏غشاء پلیمری
‏مایع کربنات مذاب ثابت
‏مایع اسید فسفریک ثابت
‏غشاء تعویض یونی
‏سرامیک

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x