دانلود مقاله مطالعه مکانیسم انتقال حرارت جوشش محلول های نمکی سولفات کلسیم ۳۵ ص

دانلود مقاله مطالعه مکانیسم انتقال حرارت جوشش محلول های نمکی سولفات کلسیم ۳۵ ص

دانلود مقاله مطالعه مکانیسم انتقال حرارت جوشش محلول های نمکی سولفات کلسیم ۳۵ ص

دانلود-مقاله-مطالعه-مکانیسم-انتقال-حرارت-جوشش-محلول-های-نمکی-سولفات-کلسیم-35-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۳۵ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏مطالعه ‏مکانیسم انتقال حرارت جوشش محلول های‏ ‏نمکی سولفات کلسیم
‏مقدمه:
‏ جوشش یکی از پدیده های مهم فیزیکی است که در فرآیندهای صنعتی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد . در پدیده جوشش ، حضور حباب ها ،‏‌‏مایع در حال جوش و نیز سطح جامد حرارت دهنده به عنوان سه فاز گاز ، مایع ، و جامد ایجاد محیطی می‏ ‏کند که از دیدگاه ترمو.دینامیک و نیز مکانیک سیالات ناهمگن خوانده می شود که این نا همگنی موجب پیچیدگی های فوق العاده این مکانیسم با سایر مکانیسمهای انتقال حرارت ـ مانند هدایت و جابجایی می شود . در نتیجه ناهمگن بودن محیط انتقال حرارت جوشش ، مسیرمدل سازی ریاضی و شبیه سازی این پدیده و نتیجتا ‏پیش بینی ضریب انتقال حرارت جوش با موانع متعددی مواجه شده است .
‏در فرآیند جوشش ، پیچیدگی حاصل از ناهمگنی محیط موجب می شود تا به دنبال پاسخ به هر مجهولی ، مجهول یا مجهولات دیگری متولد گردد . بر این اساس به نظر می رسد پدیده انتقال حرارت جوشش تا مدت های مدیدی به موازات سایر علوم مورد مطالعه و پژوهش های باقی بماند .
‏در فرآیند جوشش ، همزمانی مکانیسم های مختلف ، سبب بالا رفتن قابل ملاحضه ضریب انتقال حرارت جوشش د رمقایسه با دیگر مکانیسم های شناخته شده انتقال حرارت گردیده است . این فرآیند ها عبارتند از :
‏جابجایی اجباری
‏تبخیر لایه فیلم مایع اطراف حباب ها
‏انتقال حرارت توسط جذب گرمای لازم برای تبخیر سیال و تشکیل حباب [۱]
‏میکروکنوکسیون در زیر سطح حباب های تشکیل شده
‏از این رو مکانیسم جوشش همواره به عنوان یک مکانیسم مناسب جهت انتقال بارهای حرارتی سنگین در بسیاری از فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرارگرفته و می گیرد . در اینجا می توان به راکتورهای اتمی ، دستگاههای تهویه و تبرید ، برج های جذب و تقطیر و همچنین دیگ های بخار به عنوان نمونه های متداولی از کاربرد فرآیند جوشش در مقیاس صنعتی اشاره نمود .
‏فرآیند انتقال حرارت جوشش مایعات خالص با سه مکانیسم مختلف توجیه می شود که عبارتند از :
‏فرآیند های مکانکی
‏خواص شیمی ـ فیزیکی سطح جامد حرارت دهنده
‏هیدرودینامیک جریان چند فازی
‏دستگاه اندازه گیری ضریب انتقال حرارت جوشش استخری
‏این وسیله آزمایشگاهی از اجزاء مختلفی تشکیل شده است که امکان اندازه گیری و ثبت ضریب انتقال حرارت در شرایط جابجایی آزاد و نیز جوش استخری را در گستره وسیعی از شارهای حرارتی تا ۵۰۰۰۰۰ واتبر متر مربع فراهم می‏ ‏کند . عنصراصلی آن یک دستگاه گرمکن الکتریکی استوانه ای است کهدر وضعیت افقی درون مخزن اصلی جوش تعبیه شده است و تولید حرارت می کند .
‏شار حرارتی q‏ :
‏از آنجا که گرمکن موجود در سیستم ، توان الکتریکی ‏را به انرژی حرارتی تبدیل می کند‏، مقدار شار حرارتی را می توان به صورت زیر محاسبه کرد .

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x