دانلود مقاله مشکلات حاسبداری در موسسه کوچک

دانلود مقاله مشکلات حاسبداری در موسسه کوچک

دانلود مقاله مشکلات حاسبداری در موسسه کوچک

دانلود-مقاله-مشکلات-حاسبداری-در-موسسه-کوچکلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۳۵ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏مشکلات حسابرسی درموسسات کوچک
‏فصـل اول :
‏کلیـات تحقیق
‏۱-۱ مقـدمـه
‏ حسابرسی به مفهوم اعم کلمه عبارت از هرگونه رسیدگی است که به منظور تأئید یا اظهار نظر نسبت به درستی هرگونه مدارک و اسناد مالی توسط شخصی مستقل از تهیه کننده یا تهیه کنندگان آن مدارک و اسناد به عمل می آید . چنین رسیدگی علاوه بر تجزیه و تحلیل مدارک و اسناد مورد نظر و تطبیق آن با مستندات اولیه ، مسلماً شامل پژوهش در اطراف چگونگی معاملات که اسناد و مدارک مذکور نشان دهنده نتایج حاصله از آنهاست و به طور کلی هر گونه اقدامی که برای نیل به هدف فوق لازم باشد نیز خواهد بود .
‏ در این تعریف دنیای حرفه ای گسترده ای وجود دارد . در سیستم اقتصادی امروز دنیا ، انتقال و گزارش اطلاعات مالی و اقتصادی صحیح به مراکز تصمیم گیری دارای اهمیتی شگرف است . یکی از خصوصیات این اقتصاد گسترده وجود سازمان های بزرگ و خصوصی است که با سرمایه های هنگفت و گاه بسیار هنگفت فعالیت های اقتصادی بخصوصی را در یک منطقه یا در سراسر کشور یا حتی در اقصی نقاط جهان را اداره می کنند . برای مدیرانی که در رأس این سازمان های وسیع قرار دارند امکان نظارت بر تمام جزئیات کار در کارگاهها و ادارات و شعب در چنین موسسات بزرگی وجود ندارد و بنابراین ناچارند خود را نسبت به نیک و بد جریان امور و همچنین تصمیماتی که در رابطه با طرح ها و برنامه های آینده اتخاذ می کنند ، بر مبنای
گزارش های مالی و اطلاعات دیگری که از ناحیه دستگاه و یا خارج از آن به دستشان می رسد بنیان نهند.
‏ هم چنین سهامداران خرد و درشت که احتمالاً اندوخته های سالیان دراز خود را در اختیار شرکت های سهامی گوناگون می گذارند برای آگاهی از چگونگی اداره سرمایه های خود و اطمینان از درستی عمل و کاردانی مدیران و گردانندگان امور این شرکت ها هیچ وسیله دیگری جز صورت های مالی و گزارش های سالیانه هیئت مدیره و توضیحاتی که ممکن است در مجمع عمومی در اختیار سهامداران قرار داده شود ندارند.
‏ دولت نیز که سهمی عمده از منابع مالی ملی را به صورت های گوناگون برای انجام و فعالیت و برنامه های خود به مصرف می رساند ، برای اطلاعات مالی و آماری اطمینان از درستی پیدایش و مصرف این منابع و وجوه بی نیاز نیست. به علاوه قسمت عمده درآمد داخلی دولت از طریق وصول مالیات بر درآمد شرکت ها و سایر اشخاص حقوقی و دارندگان مشاغل و مؤسسات به دست می آید . طبیعی است که در این
زمینه ها دولت نیاز به اخذ و تحصیل گزارش های دقیق مالی مربوط به این مؤسسات و اشخاص دارد .
‏ کیست که بگوید این اطلاعات مالی که به صورت ترازنامه ها و صورت های سود و زیان و منابع و مصارف وجوه و انواع و اقسام جداول اطلاعاتی پیوست آنها و تعدیلاتی که در ارقام به عمل آمده یا باید به عمل آید ، درست است و می توان به آن اعتماد داشت و روی آن حساب کرد . اقلام اقتصاد امروز برمبنای مطالعه عمیق
فعالیت های صنایع و موسسات بازرگانی و خدماتی را اطلاع دقیق از ارقام مربوط به نتایج حاصله از این فعالیت ها دشوار است . موفقیت و بهبود اقتصاد کشور ، چه در جریان فعالیت های روزانه و چه در اجرای برنامه های بلند مدت ، منوط به گزارش صحیح اطلاعات مالی است . چگونه باید نسبت به درست بودن با حداقل قابل قبول بودن این اطلاعات مالی و محاسبه صحیح این همه آمار و اعداد و ارقام اطمینان لازم حاصل شود ؟ سهمی عمده از پاسخ به این سؤال ها مربوط به چگونگی وظیفه ای است که حسابرسان در امر رسیدگی به این گزارش ها و اطلاعات و آمار ایفا می کنند .
‏ امروز در بسیاری از کشورهای جهان و تا اندازه ای در کشور ما نیز
صورت های حسابرسی شده ، وسیله مناسبی برای نقل و انتقال و ابلاغ اطلاعات صحیح و به موقع مالی در خصوص مؤسسات و شرکت ها و یا فکرها و حتی اشخاص عمده از قبیل مقاطعه کاران و بالاخره دستگاههای دولتی و در نهایت امر دولت مرکزی تلقی می شود . منظور از صورت های مالی حسابرسی شده ، ترازنامه و صورت سود و زیان و سایر جداول و یادداشت های مربوطه است که به وسیله یک یا چند حسابرس مستقل مورد حسابرسی قرار گرفته و (( عقیده حرفه ای )) این حسابرس یا حسابرسان نسبت به درستی و قابل بودن آنها در طی گزارش حسابرسی ابراز شده باشد .
‏۲-۱ هدف های پژوهش :
‏ هدف اصلی این پژوهش ، بررسی منظم و جامع مشکلاتی است که حسابرسان در کاربرد استانداردهای پذیرفته شده حسابرسی در رسیدگی به واحدهای تجاری کوچک با آن روبه رو می شوند . در این راه ، ابتدا مشکلات و فراوانی ( کثرت وقوع ) و اهمیت آنها تعیین شده است . سپس همبستگی مشکلات حسابرسی با ویژگیهای واحدهای تجاری کوچک و نیز با مؤسسات حسابرسی مورد بررسی قرار گرفته است . سرانجام ، بر پایه نتایج پژوهش های فوق ، رهنمودهایی در مورد نحوه کاربرد استانداردهای پذیرفته شده حسابرسی در رسیدگی به واحدهای کوچک ارائه شده است . مشکلات حسابرسی در این بررسی به معنای شرایطی است که در آن کاربرد استانداردهای پذیرفته شده حسابرسی به سهولت امکان پذیر نیست . مشکلات مورد نظر آفریده شرایطی است که مانع از تحقیق هدف حسابرسی یعنی رسیدگی به سطح از اطمینان است که اظهارنظر در مورد صورت های مالی را ممکن سازد . مشکلات مزبور مولود مسایل اجرایی و نه تفاوتهای اساسی در عملیات واحدهای بزرگ و کوچکتر است .
‏ در این پژوهش به برخی مشکلات حسابرسی یا به دلیل عمومیت داشتن آنها و یا به این دلیل که دردست بررسی نهادهای حرفه ای است ، پرداخته نشده است . مسایل مربوط به نمونه گیری آماری در حسابرسی و آثار سیستمهای کامپیوتری بر حسابرسی واحدهای کوچک نیز در این برسی مورد توجه قرار نگرفته است .
‏اصطلاحـات
‏پیش حسابرسی :
‏ به آنگونه رسیدگی به اسناد و مدارک هر عمل مالی و حسابداری اطلاق می گردد که قبل از قطعی شدن به عمل مورد نظر صورت می گیرد .
‏حسابرسی :

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x