دانلود مقاله محمود اعتمادزاده ‹‹ به آذین›› ۴۲ ص

دانلود مقاله محمود اعتمادزاده ‹‹ به آذین›› ۴۲ ص

دانلود مقاله محمود اعتمادزاده ‹‹ به آذین›› ۴۲ ص

دانلود-مقاله-محمود-اعتمادزاده-‹‹-به-آذین››-42-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۴۲ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۲
‏محمود اعتمادزاده‏ ‏‹‹‏ به آذ‏ین‏››
‏زندگی
‏در بیست و سوم دى ماه سال ‏۱۲۹۳‏ خورشیدی در کوی ‏خُمِران چهل‏‌‏تن‏ شهر ‏رشت‏ به دنیا آمد. آموزش ابتدایی را در ‏رشت‏، سه سال اوّل متوسطه را در ‏مشهد‏ و سه سال آخر متوسطه را در ‏تهران‏ ادامه داد. در سال ۱۳۱۱ جزو دانشجویان اعزامی ایران به ‏فرانسه‏ رفت و تا دی‏‌‏ماه ۱۳۱۷ در فرانسه ماند. زبان فرانسوى را آموخت و از ‏دانشکده‏ٔ‏ مهندسی دریائی برِست‏ (Brest‏) و ‏دانشکده‏ٔ‏ مهندسی ساختمان دریائی‏ در ‏پاریس‏ گواهی‏‌‏نامه گرفت.
‏پس از بازگشت به ایران به ‏نیروی دریائی‏ پیوست. با درجه‏ٔ‏ ستوان دوم مهندس نیروى دریائى در خرمشهر مشغول به کار شد. دو سال بعد به نیروى دریائى در بندر انزلى منتقل شد و ریاست تعمیرگاه‏‌‏ این نیرو به عهده‏‌‏اش گذاشته شد.
‏در چهارم شهریور ۱۳۲۰در جریان ‏اشغال ایران‏ و بمباران در ‏بندر انزلی‏ زخمى‏‌‏ برداشت که منجر به قطع دست چپ او و اتکایش به دست راست برای بقیه‏ٔ‏ عمر گشت. چندی بعد، برای رهائی از قیدهائی که افسر نیروی دریائی بودن برای فعالیت سیاسی و ادبى‏‌‏اش ایجاد کرده بود، استعفا داد. سرانجام در بهار۱۳۲۳، به گفته
‏۲
‏ٔ‏ خودش ‏«‏رشته‏ٔ‏ توان فرسای خدمت نظامى‏‌‏ از گردنش باز شد‏»‏ و به وزارت فرهنگ منتقل شد. سال‏‌‏هائی را به تدریس خصوصی زبان فرانسوی، تدریس ریاضی در دبیرستان‏‌‏ها و کار در کتابخانه‏ٔ‏ ملی ‏—‏در دایره‏ٔ‏ روزنامه‏‌‏ها و مجلات‏—‏ گذراند. چند هفته‏‌‏ای هم در دوره‏ٔ‏ وزارت ‏دکتر کشاورز‏، در سال ۱۳۲۵، سمت معاونت فرهنگ ‏گیلان‏ به عهده‏‌‏اش بود. در پی ‏کودتای ٢٨ مرداد١٣٣٢‏ او را منتظرخدمت کردند و دیگر اجازه‏ٔ‏ کار در وزارت فرهنگ را به او ندادند.
‏در تقابل با فشار تنگدستی و تنگناهای تأمین زندگی خانواده، به کار ترجمه پرداخت. از آن پس ‏—‏تا پایان عمر‏—‏ زندگی او به فعالیت سیاسی و اجتماعی و به ترجمه و نویسندگی گذشت.
‏به‏‌‏آذین، روز چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۸۵ بر اثر ایست قلبی در ‏بیمارستان آراد‏ تهران درگذشت.
‏فعالیت‏‌‏های سیاسی و اجتماعی
‏دوران کودکى‏‌‏ به‏‌‏آذین همزمان با جنبش جنگل در گیلان و نیز انقلاب در روسیه بود. بدین روال در دو دهه‏ٔ‏ نخستین زندگى‏‌‏اش شاهد رویدادهائی تاریخی شد که در ذهن و خاطر او تأثیر عمیقی برجای گذاشتند.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x