دانلود مقاله محمد ابن موسی خوارزمی

دانلود مقاله محمد ابن موسی خوارزمی

دانلود مقاله محمد ابن موسی خوارزمی

دانلود-مقاله-محمد-ابن-موسی-خوارزمیلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۶ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏محمد ابن موسی خوارزمی‏
‏ابوجعفر محمد بن موسی خوارزمی‏ از‏دانشمند‏ یا ‏دانش پیشه‏ کسی است که در یکی از شاخه های دانش چیره دست است و از ‏روش علمی‏ برای انجام پژوهش بهره می برد.
‏مرز آشکاری بین دانشمندان و مهندسان نمایان نیست هر چند گفته میشود که مهندسان هدفی کاربردی دارند و دانشمندان در پی یافتن چند و چون پدیده ها می باشند.
‏بزرگ ریاضی و‏اخترشناسی‏، ‏ستاره‌شناسی‏، یا ‏نجوم‏ بخشی از دانش ‏فیزیک‏ است که به بررسی و روشنگری دربارهٔ رویدادهای بیرون از ‏کرهٔ زمین‏ و ‏جو‏ آن می‌پردازد. این دانش به مطالعهٔ خاستگاه، ‏فرگشت‏ (تکامل)، و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی پیکره‌هایی که در آسمان رصد می‌شوند (و فرای زمین قرار دارند) پرداخته و فرآیندهایی که با آنها پیوند دارند را می‌پژوهد.
‏ستاره‌شناسی یکی از اندک ‏دانش‌‏هایی است که علاقه‌مندان ذوقی و غیرحرفه‌ای (آماتور) هنوز در آن نقش مهمی ایفا می‌کنند؛ به‌ویژه در کشف و زیرنظر داشتن پدیده‌های زودگذر. دانش اخترشناسی را نباید با ‏ستاره‌بینی‏ یا تنجیم اشتباه گرفت. ستاره بینی یک «‏شبه علم‏» است که می‌کوشد سرنوشت افراد را به وسیلهٔ ردگیری مسیر پیکره‌های آسمانی پیشبینی نماید. با آن‌که این دو رشته یعنی اخترشناسی و ستاره بینی هر دو خاستگاهی مشترک دارند، ولی تفاوت زیادی میان آنهاست.
‏از زندگی خوارزمی چندان ا طلاع قابل اعتمادی در دست نیست جز اینکه وی در حدود سال ۷۸۰ میلادی در منطقه ‏خوارزم‏ ‏آسیای میانه
‏آسیای میانه‏ (یا آسیای مرکزی) سرزمین پهناوری در قاره آسیا است که هیچ مرزی با آب‌های آزاد جهان ندارد. اگر چه مرزهای دقیقی برای این سرزمین تعریف نشده اما معمولاً آن را دربرگیرنده کشورهای امروزی ‏ازبکستان‏، ‏تاجیکستان‏، ‏ترکمنستان‏، ‏قرقیزستان‏ و ‏قزاقستان‏ می‌دانند (بعضی افغانستان را نیز به این فهرست افزوده‌اند).
‏آسیای میانه در طول تاریخ با عشایر و ‏جادهٔ ابریشم‏ یادآوری شده است و مانند جاده‌ای برای پیوند مردم، جابجایی کالاها و اندیشه‌ها بین ‏اروپا‏، ‏خاورمیانه‏، ‏آسیای جنوبی‏ و ‏آسیای شرقی‏ بوده است.
‏آن‌چه که امروز آسیای میانه نامیده می‌شود کمابیش همان «‏ماوراءالنهر‏» در منابع کهنتر عربی و فارسی است‏[‏نیاز به ذکر منبع‏]‏. در ضمن «ترکستان» نیز نام دیگری است که گهگاه به این سرزمین داده شده است
‏زاده شد شهرت علمی وی مربوط به کارهایی است که در ریاضیات مخصوصاٌ‌ در رشته ‏جبر‏ انجام داده به طوری که هیچیک از ریاضیدانان ‏قرون وسطی‏ مانند وی در فکر ریاضی تأثیر نداشته‌اند. وی را پدر جبر نامیده‌اند. ‏[۲]‏ بیشترین تبحر وی در حل ‏معادله‌های‏ خطی و درجه دوم بوده است. کتاب Algoritmi de numero Indorum‏ که ترجمه ‏کتاب جمع و تفریق با عددهای هندی‏ او به ‏لاتین‏ است باعث شد تا سیستم عددی در اروپا از سیستم ‏اعداد لاتین‏ به سیستم‏ ‏اعداد هندی‏ تغییر یابد که هنوز نیز در اروپا و دیگر نقاط جهان فراگیر است. ‏[۳]
‏به هنگام خلافت مامون وی عضو دارالحکمه که مجمعی از دانشمندان در بغداد به سرپرستی ‏مامون‏ بود، گردید خوارزمی کارهای ‏دیوفانتوس‏ را در رشته جبر دنبال کرد و به بسط آن پرداخت خود نیز کتابی در این رشته نوشت.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x