دانلود مقاله مباحث شیمی

دانلود مقاله مباحث شیمی

دانلود مقاله مباحث شیمی

دانلود-مقاله-مباحث-شیمیلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۹ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏رادیکال آزاد
‏رادیکال آزاد، هر یک از اتمها و یا ‏مولکولهایی است که دارای یک ‏الکترون ‏جفت نشده باشند. به عبارتی ‏رادیکالها، مولکولها یا اتمهایی هستند که تمام والانس‌های آن سیر نشده و در واقع ‏مولکولی اشباع نشده می‌باشد مثل رادیکال متیل (CH3.). ‏رادیکالهای آزاد موجب فشارهای ‏جزئی به میزان کمتر از۶- ۱۰ ‏میلی‌متر جیوه شده و از طول عمر کوتاهی (‏معمولا کمتر از ۳- ۱۰ ‏ثانیه) برخوردارند. وجود زودگذر چنین اتمها و ‏رادیکالهایی توسط مطالعات ‏اسپکتروسکوپی ‏ثابت شده ‏است.
‏دید کلی
‏هر چند که در ساده‌ ترین تعریف، رادیکال آزاد، هر یک از مولکولها و اتمهایی است که دارای یک الکترون جفت نشده باشند. ولی باید توجه داشت که مولکولهایی مانند ‏اکسید نیتریک‏ و ‏اکسیژن‏ نیز از این قاعده پیروی می‌کنند، لکن بصورت عادی نمی‌توانند از باب رادیکالهای آزاد مطرح باشند بنابراین این اصطلاح (یعنی رادیکال آزاد) شامل مولکولهای عادی پایدار نمی‌شود. از جمله رادیکالهای آزاد ساده می‌توان به CH3 ,CN ,OH ,Cl ,H‏ اشاره کرد. چنینی رادیکالهایی از اهمیت فوق العاده‌ای در واکنشهای گرمایی و فتوشیمیایی، ‏پلیمریزاسیون‏ و احتراق برخوردارند. آنها در هر دو فاز ‏مایع‏ و گازی دارای اهمیت می‌باشند، لکن به هر حال دستگاههای فاز گازی بسیار ساده تر بوده و تفسیر قاطعانه‌تری را اجازه می‌دهند. با وجود این حتی در فاز گازی، روشهای تجربی بناچار پیچیده و غیر مستقیم هستند، زیرا موادی با چنین طول عمر کوتاه را نمی‌توان در غلظتهای زیاد تهیه کرد. بنابراین چنین عواملی، امکان تهیه، ارزیابی و ‏شناسایی رادیکالها‏ را با اشکالات بسیار زیاد مواجه می‌سازد.
‏تاریخچه
‏در طول قرن نوزده میلادی غالبا رادیکالهای آزاد بصورت ناصحیح بعنوان اصل مسلم در نظر گرفته می‌شده‌اند. ‏فرضیه آووگادرو‏ بوسیله شیمیدانان مواد آلی آن زمان بصورت جدی مورد توجه واقع نشده بود و موادی مانند C‏۲H‏۶‏ غالبا بصورت CH‏۳‏ توصیف می‌گردید. با پایان یافتن قرن نوزده میلادی، این وضعیت مورد بررسی قرار گرفت و امکان موجودیت رادیکالهای آزاد، با کشف ‏تری‌فنیل‌متیل‌رادیکال‏ بوسیله ‏گامبرگ “Moses‏ Gomberg‏”‏ به وضوح تایید شد. پس از این تاریخ بسیاری از رادیکالهای آزاد کشف و چنینی ترکیباتی در مکانیزمهای ‏شیمی آلی‏ بعنوان یک اصل پذیرفته شد.
‏تشکیل رادیکال آزاد
‏بطور کلی، رادیکالهای آزاد بوسیله شکستگی یک پیوند در یک مولکول پایدار، با بوجود آمدن دو قطعه که هر یک از آنها حاوی یک الکترون جفت نشده است، تشکیل می‌شوند.
R‏۱‏__R‏۲‏ ‏‏ R‏۱‏. + .R‏۲

‏باید توجه داشت که امکان دارد قطعات حاصله بطریقی تغییر شکل یابند و بویژه این تغییر شکل از ترکیب شدن مجدد آنها شود. در بسیاری از موارد، ترکیب شدن مجدد تقریبا در هر برخورد R‏۱‏ و R‏۲‏ با همنوع خود رخ می‌دهد و ترکیب مخلوط تعادلی تحت شرایط معمولی، دلالت بر تجزیه مقدار بسیار کمی از ترکیب به رادیکالها می‌نماید. همچنین بسیاری از روشهای دیگر نیز باستثنای ‏ترکیب‏ شدن مجدد مورد ملاحظه قرار گرفته است که با استفاده از آنها، رادیکالها تغییر شکل داده اند. رادیکالها از طول عمر کوتاهی (معمولا کمتر از ‏۳-‏ ۱۰ ثانیه) برخوردارند و به همین دلیل آنها غالبا دارای اهمیت بسیار زیادی در علم ‏سینتیک واکنش‏ هستند.
‏روشهای تهیه رادیکال آزاد
‏روشهای متداول تهیه رادیکالهای آزاد را می‌توان به سه نوع گرمایی، الکتریکی و فتوشیمیایی تقسیم نمود:
‏روش گرمایی
‏در روشهای گرمایی، یک مولکول پایدار در درجه حرارت زیاد ‏تجزیه‏ می‌شود. باید توجه داشت که در شرایط استثنایی امکان دارد که در یک حالت تعادلی، تفکیک بسوی رادیکالها قابل ملاحظه باشد. بنابراین امکان دارد که اتمهای هیدروژن بوسیله حرارت دادن به ‏هیدروژن‏ در یک درجه حرارت بسیار زیادی تهیه شوند:
‏.H‏۲‏ ۲H‏

‏بعنوان مثال در دمای ۱۹۰۰ k‏˚ این حالت تعادلی در فشار یک اتمسفر بسوی ۱% تفکیک سوق داده می‌شود.
همچنین در چند مورد، تفکیک بسوی رادیکالها در دمای اطاق در موادی در محلول، مشاهده شده است. بدین ترتیب امکان تهیه رادیکالها، در غلظتهای زیاد و با طول عمر قابل ملاحظه وجود دارد. از جمله مواردی که می‌توان بدان اشاره کرد، ‏هگزا فنیل‌اتان‏ است که در محلول بنزن در ۵ درجه سانتیگراد تا حد ۳% به رادیکالهای ‏تری‌فنیل‌متیل‏ با غلظت ۳-۲% تفکیک شده و نیز ‏هگزا- (پارا- بی- فنیلیل)-اتان‏ است که واقعا در شرایط مشابه تا حد ۱۰۰% تفکیک شده است.
به هر حال معمولا تجزیه های گرمایی برگشت ناپذیر می‌باشند. در این حال اکثر مواد آلی گازی تماما و یا قسمتی از آنها بوسیله مکانیزمی که طی آن، شکافتن مولکول بسوی رادیکالها با تشکیل دو رادیکال متیل آغاز می‌شود، تجزیه می‌گردند.
C‏۲H‏۶‏ ‏‏ ۲ .CH‏۳
‏روش الکتریکی

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x