دانلود مقاله ماده ۱۰ص

دانلود مقاله ماده ۱۰ص

دانلود مقاله ماده ۱۰ص

دانلود-مقاله-ماده-10صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۰ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

۱
‏ ‏ماده
‏تمام موادی را که جهان از آنها ترکیب یافته است، بر روی هم ‏ماده ‏می‌گوییم. ماده را می‌توان به‌صورت چیزی ‏تعریف کرد که جرم دارد و فضا اشغال می‌کند. ‏جرم ‏، پیمانه ای از کمیت ماده ‏است. جسمی که تحت تاثیر نیروی خارجی نیست، مایل است که به حال سکون بماند و اگر در ‏حال حرکت باشد، مایل است که به حرکت یکنواخت خود در همان جهتی که دارد، ادامه دهد. ‏این خاصیت ، ‏اینرسی ‏نامیده می‌شود. جرم ‏متناسب با اینرسی آن است.
‏وزن ماده
‏جرم یک جسم ، تغییرناپذیر است، اما وزن آن چنین نیست. وزن ، ‏نیروی جاذبه گرانشی است که از طرف زمین بر جسم وارد می‌شود. بنابراین وزن یک جسم ‏معین برحسب فاصله آن از مرکز زمین تغییر می‌کند. وزن یک جسم با جرم آن و با جاذبه ‏گرانشی زمین نسبت مستقیم دارد. بنابراین ، در هر جای معین ، دو جسم که جرم مساوی ‏داشته باشند، وزن آنها با هم برابر است‏ .
۲
‏عنصر
‏یونانیان باستان به این مفهوم رسیده بودند که کل ماده ، از تعداد ‏محدودی مواد ساده که آنها را عمنصر می‌نامیدند، ترکیب یافته است. یونانیان ، کل ‏ماده موجود در زمین را مشتق از چهار ‏عنصر ‏خاک ‏، ‏هوا ‏، ‏آتش ‏و ‏آب ‏می‌دانستند. از آنجا که اجرام ‏آسمانی ، کامل و تغییرناپذیر دانسته می‌شد، آنان جرم فلکی را مرکب از عنصر پنجمی به ‏نام ‏اتر ‏در نظر می‌گرفتند. اتر ‏بعدا به نام quinessence (‏از واژه لاتین به معنی عنصر پنجم) معروف ‏شد.
‏این نظریه یونانی ، قرنها تسلط خود را بر اندیشه‌های علمی حفظ کرد. در ‏سال ۱۶۶۱ ، “‏رابرت بویل” ‏در کتاب خود زیر عنوان شیمیدان شکاک ، تعریف کاملا ‏جدید برای عنصر ارائه کرد: ««اکنون منظور من از عناصر ، اجسام اولیه و ساده یا ‏کاملا غیر آمیخته ای است که از هیچ گونه اجسام یا از یکدیگر ساخته نشده باشند. آنها ‏اجزای اجسامی هستند که وقتی کاملا با هم آمیخته شوند، فورا با هم ترکیب می شوند و ‏آن اجسام در نهایت به این اجزا تجزیه می‌شوند.»»
‏بویل ‏برای مشخص کردن ‏این مواد خامی که عنصر می‌نامیدند، اقدامی نکرد. اما او تاکید می‌کرد که دلیل وجود ‏این عناصر ، همچنین تشخیص آنها موکول به آزمایش شیمیایی است. مفهومی که ‏بویل ‏از عنصر شیمیایی بدست آورده بود، در سده بعد بوسیله “‏آنتوان ‏لاوازیه” ‏به نحوی پابرجا استقرار یافت. ‏لاوازیه ‏ماده ای را به عنوان ‏عنصر پذیرفت که به مواد ساده تری ‏تجزیه ‏نشود. علاوه بر این ، او نشان داد که یک ماده مرکب از اتحاد عناصر تولید می‌شود. ‏لاوازیه ۲۳ ‏عنصر را بدرستی مشخص کرد ( گرچه او نور ، گرما و چند ماده مرکب ‏ساده را پیوست فهرست خود کرده بود

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x