دانلود مقاله لایه اوزن ۴۰ ص

دانلود مقاله لایه اوزن ۴۰ ص

دانلود مقاله لایه اوزن ۴۰ ص

دانلود-مقاله-لایه-اوزن-40-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۳۷ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏مقدمه
‏تحقیق حاضر با موضوع ‏لایه‏‌‏ی اوزون در بردارنده‏‌‏ی : توضیحاتی چند در مورد این لایه و آلاینده‏‌‏هایی که باعث آن می‏‌‏شوند و هم‏‌‏چنین مضراتی که ب‏رای جانداران ساکن زمین دارند می‏‌‏دهد.
‏خلاصه‏‌‏ی تحقیق بدین شرح است : در ارتفاعی بین ۱۵ تا ۵۰ کیلومتری ( یعنی استر‏اتوسفر ) لایه‏‌‏ای از گاز ا‏زون قرار دارد که نه در دسترس و نه قابل مشاهده است. با این حال، زندگی کاملاً به وجود آن بستگی دارد. لایه‏‌‏ی‏ ازون مانند سپری بین ما و اشعه‏‌‏ی خطرناک فرابفش خورشید قرار گرفته است. این اشعه، پوست را به شدت می‏‌‏سوزاند و در صورت تابش مداوم و شدید، سرطان پوست ایجاد می‏‌‏کند. اشعه‏‌‏ی فرابفش، برای گیاهان و جانوران هم مضر است و بر سلامت آنها تأثیر می‏‌‏گذارد.
‏در سال ‏۱۹۸۶ ، دانشمندان به قسمت‏‌‏هایی از استراتوسفر برخورد می‏‌‏کند که در آن‏‌‏جا اصلاً وجود نداشت. یکی از این مناطق، بالای قطب جنوب بود. منطقه کوچکتری هم در بالای قطب شمال یافت شد. از آن سال به بعد، این سوراخ‏‌‏ها در فصل‏‌‏های معینی ظاهر می شوند و در طول فصل‏‌‏های بعد از میان می‏‌‏روند. البته، نگرانی اصلی از این است که علاوه بر سوراخ‏‌‏های گفته شده، مجموعه لایه اوزون اطراف زمین در حال کم شدن است. ما به درستی از علت ناپدید شدن ازون اتمسفری‏ آگاه نیستیم، اما دانشمندان فرض می‏‌‏کنند که آلوده‏‌‏سازی ها اتمسفری از جمله دلایل این پدیده‏‌‏اند.
‏کلروفلوئوروکربن‏‌‏ها ( cfc )‏ گاز است که از آن در یخچال‏‌‏ها و بعضی از اسپری‏‌‏ها و غیره استفاده می شود. این گازها، در ضمن شاخته شدن این وسایل و استفاده از آن‏‌‏ها وارد اتمسفر می شود. مولکول‏‌‏های cfc‏، در هنگام برخورد با مولکول‏‌‏های ازون، آنها را می‏‌‏شکند. محصول این گاز هم پدید آمدن اکسیژن است. یک اتم کلر می‏‌‏تواند با ۱۰ هزار مولکول ازون را نابود کند طی چهار مرحله : ۱- اشعه ی فرابفش مولکول را می شکند. ۲- اتم کلر مولکول ازون را می‏‌‏شکند. ۳- اتم اکسیژن آزاد، پیوند اکسیژن ‏–‏ کلر را می‏‌‏شکند. ۴- مولکول اکسیژن تشکیل و کلر آزاد می‏‌‏شود.
‏شیمی استراتوسفر : لایه ازون
‏لایه ا‏زون ناحیه ای از فضاست که به عنوان ‏«‏ محافظ طبیعی زمین در برابر نور خورشید ‏»‏ قلمداد می شود زیرا این لایه پرتو فرابنفش مضر را از نور خورشید پیش از اینکه این پرتو ملاحظه‏‌‏ای در مقدار لایه ازون، O3‏ ، تهدیدی برای حیات خواهد بود. از این رو ظاهر شدن ‏«‏حفره ای ‏»‏ بزرگ دو لایه ازون در قطب جنوب یک بحران زیست محیطی عمده، به شمار می‏‌‏رود.
‏مقدار کل ازون فضا در بالای سرما در هر مکانی بر حسب واحدهای دو‏بسون ‏ بیان می‏‌‏شود. یک واحد دوبسون معادل با ضخامت mm‏ ۰۱/۰ ازون خالص، با توجه به چگالی آن در فشار سطح از زمین ( atm‏ ۱ ) اختیار شود. مقدار عادی اوزون در بالای سر ما در عرضهای جغرافیایی معتدله در حدود Du‏ ۳۵۰ است. به علت بادهای استراتوسفری، اوزون از مناطق گرمسیری به سمت مناطق قطبی منتقل می شود. بنابراین هر اندازه که به خط استوا نزدیکتر باشید، مقدار کل اوزونی که شما را دو برابر پوتو فرابنفش محافظت می

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x