دانلود مقاله کنترل کننده ۲۹ ص

دانلود مقاله کنترل کننده ۲۹ ص

دانلود مقاله کنترل کننده ۲۹ ص

دانلود-مقاله-کنترل-کننده-29-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۳۲ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏کنترل‏‌‏کننده‏‌‏ها
‏کنترل‏‌‏کننده‏‌‏ها یکی از قسمتهای مهم و حساس در حلقه کنترل صنعتی می‏‌‏باشند. زیرا عملکرد حلقه کنترل، نهایتاً از طریق ‏کنترل‏‌‏کننده‏ تعیین و تنظیم می‏‌‏شود.
‏در نمایش جعبه‏‌‏ای شکل (۱ـ۸) مقایسه کننده و ‏کنترل‏‌‏کننده‏ را به صورت دو بلوک مجزا نشان داده‏‌‏ایم اما در عمل، مقایسه کننده و ‏کنترل‏‌‏کننده‏ به طور یکجا و به صورت یک واحد ساخته می‏‌‏شوند و عمل مقایسه رفتار خروجی با رفتار مطلوب نیز در ‏کنترل‏‌‏کننده‏ انجام می‏‌‏گردد. ما نیز در اینجا کار مقایسه‏‌‏کنندگی و کنترل‏‌‏کنند‏گی را به طور یکجا تحت نام کنترل‏‌‏کنندگی مورد بررسی قرار می‏‌‏دهیم، بدین ترتیب وظیفه ‏کنترل‏‌‏کننده‏ در یک حلقه کنترل صنعتی را به صورت زیر بیان می‏‌‏نمائیم:
‏‹‹‏کنترل‏‌‏کننده‏ با توجه به خطای موجود (اختلاف رفتار پر‏و‏سه با رفتار مطلوب) با در نظر گرفتن قوانین ‏کنترل (استراتژی کنترل) که طراح ب‏ه آن یاد داده است، دستوری را جهت اصلاح خطا به قسمتهای بعدی (محرک، عنصر نها‏ئ‏ی) ارسال می‏‌‏دار‏د‏.‏››
‏کنترل‏‌‏کننده‏‌‏ها را از دو نظر می‏‌‏توان دسته‏‌‏بندی نمود:
‏الف) از نظر نیرو یا انرژی محرکه
‏ب) از نظر قانون کنترل یا عملیاتی که بر روی سیگنال خطا انجام می‏‌‏دهند.
‏کنترل‏‌‏کننده‏‌‏ها از نظر نیرو و انرژی محرکه
‏۲
‏کنترل‏‌‏کننده‏‌‏ها را از نظر نیرو و انرژی محر‏ک‏ه به سه دسته اصلی تقسیم‏‌‏بندی می‏‌‏کنند:
‏۱. کنترل‏‌‏کننده‏‌‏های الکتریکی و الکترونیکی
‏۲. کنترل‏‌‏کننده‏‌‏های پنوماتیکی (بادی)
‏۳. کنترل‏‌‏کننده‏‌‏های هیدرولیکی (روغنی)
‏تقسیم‏‌‏بندی فوق از آ‏نجا ناشی می‏‌‏گردد که، اساساً سیستم‏‌‏های صنعتی نیز از نظر نوع نیروی محرکه به سه دسته الکتریکی، پنوماتیکی و هیدرولیکی تقسیم می‏‌‏شوند، معمولاً هر سیستم ‏کنترل‏‌‏کننده‏ نظیر خود را مورد استفاده قرار می‏‌‏دهد. بدیهی است حالتهای ترکیبی نیز می‏‌‏توانند وجود داشته باشند، مثلاً یک ‏کنترل‏‌‏کننده‏ می‏‌‏تواند الکتروپنوماتیک یا الکتروهیدرولیک و … باشد.
‏سیستم‏‌‏های الکتریکی، پنوماتیکی و هیدرولیکی هر یک مزایا و کاربرد مخصوص به خود را دارند. در مواردی که به نیروهای عظیم با نسبت نیرو به وزن بزرگ احتیاج باشد، از سیستم‏‌‏های هیدرولیک استفاده می‏‌‏کنیم. مانند پرس‏‌‏های سنگین و کشتی‏‌‏های بزرگ. در محل‏‌‏هائی که خطر آتش‏‌‏سوزی وجود دارد و یا در محیط‏‌‏های تمیز و بهداشتی، معمولاً از سیستم‏‌‏هاس پنوماتیکی استفاده می‏‌‏کنیم، مانند صنایع نفت و گاز و صنایع غذایی‏.‏ در کاربردهای عادی و مواردی که برای انتقال نیرو نیاز به مکانیزم‏‌‏های پیچیده و زیاد نباشد، از سیستم‏‌‏هاس الکتریکی و معمولاً موتورهای الکتریکی استفاده می‏‌‏کنیم.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x