دانلود مقاله کارآموزی شبکه

دانلود مقاله کارآموزی شبکه

دانلود مقاله کارآموزی شبکه

دانلود-مقاله-کارآموزی-شبکهلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۴۷ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۲
‏شبکه چیست؟
‏تعریف شبکه
‏یک شبکه کامپیوتری مجموعه ای از چندین دستگاه کامپیوتر و لوازم جانبی مثل چاپگرها و سیتم های ذخیره سازی انبوه مثل CD-ROM‏ ها، مودم ها و …‏ بوده که به یکدیگر متصل می شوند تا امکانات و اطلاعات را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند.
‏یک شبکه کامپیوتری وقتی دارای قابلیت بیشتری می شود که تمام کامپیوترهای موجود در شبکه با یکدیگر سازگاری داشته باشند. توانمندی یک شبکه وقتی کامل می شود که این شبکه قادر باشد امکانات خود را با شبکه های کامپیوتری دیگر هم به اشتراک گذاشته و با آنها نیز ارتباط برقرار کند. این ارتباط به گونه ای خواهد بود که کامپیوتر شما مانند یکی از اجزای آن شبکه جدید خواهد شد.
‏پاسخ به این سؤال که چرا شبکه کامپیوتری ایجاد کنیم را در قابلیتهای شبکه پیدا نمایید. مزایا و قابلیت های یک شبکه کامپیوتری عبارتند از :
‏اشتراک فایلها و برنامه ها
‏اشتراک منابع موجود در شبکه
‏اشتراک بانکهای اطلاعاتی
‏گسترش اقتصادی کامپیوترهای شخصی
‏افزایش قابلیت های گروهی کاری
‏ایجاد مدیریت متمرکز
‏برقرار امنیت بالا در دسترسی اعضای شبکه
‏برقراری ارتباطات داخلی
‏بهبود ساختار سازمانی
‏۲-۱ اجزای اصلی شبکه
‏معمولاً در یک شبکه یک سری داده وجود دارد که شما می خواهید از آنها به صورت اشتراکی استفاده کنید. علاوه بر این حداقل دو کامپیوتر هم وجود دارد که یکی داده های شما را ذخیره کرده و دیگری برای دسترسی به این داده ها استفاده می شود.
‏از این دو دستگاه کامپیوتر که به عنوان حداقل امکانات موجود یک شبکه می بناشند، اولین کامپیوتر که اطلاعات را ذخیره کرده و به دیگر اجزای شبکه خدمات می دهد. سرویس دهنده (Server)‏ نام داشته و کامپیوتر دیگر که سعی دارد به این اطلاعات ذخیره شده دستیری پیدا کند. یک ایستگاه کاری
‏۲
(work station)‏ نامیده می شود. این کامپیوتر وقتی به خدمات ارائه شده از طرف سرور شبکه پاسخ می دهد به یک مشتری یا Client‏ تبدیل می شود.
Server‏ (سرویس دهنده): سرور کامپیوتری است که خدمات و منابع خود را در اختیار مشتری ها و ایستگاههای کاری شبکه خود قرار می دهد. قابلیت و خدمات یک سرور می تواند مدیریت متمرکز بر منابع ، امنیت و همچنین توسعه دسترسی را برای کامپیوترهای شبکه خود مهیا نماید. .شکل (۱-۱) نمای کلی ئیک شبکه کامپیوتری را نمایش می دهد.
Client‏ (‏مشتری‏):‏ هر دستگاهی در شبکه کامپیوتری که از خدمات و منابع سرور بهره مند می شود را Client‏ می نامند. یک Client‏ می تواند یکی از دستگاههای چاپگر ، ایستگاه کاری، سرورها و یا هر دستگاه دیگری در شبکه باشد عمومی ترین مشتری ها در یک شبکه ایتسگاههای کاری می باشند. شکل (۲-۱) انواع مشتری را در یک شبکه کامپیوتری نشان می دهد.
Workstation‏ (ایستگاه کاری): یک ایستگاه کاری تشکیل شده است از یک کامپیوتر کامل که علاوه بر اینکه می تواند در شبکه کار کرده و از امکانات ‏شبکه استفاده‏ نماید، می تواند به تنهایی و بدون وجود شبکه نیز کار ‏نماید. ‏یا وصل شدن به شبکه امکان دسترسی به منابع شبکه نیز برای ایستگاه کاری میسر می شود.
‏امنیت و مدیریت متمرکز منابع شبکه دو دلیل اصلی برای اتصال ایستگاههای کاری به شبکه می باشند. شکل (۳-۱) نمونه هایی از ایستگاههای کاری را نشان می دهد.
‏۳-۱ اجزای سخت افزاری یک شبکه
‏زمانی که یک ترکیبی حداقل از یک سرویس دهنده و یک متشری را دارید، شما به یک سخت افزار حداقلی نیاز دارید. برای رسیدن به این حداقل امکانات مورد نیاز باید به دو سؤال مهم پاسخ داد که چگونه کامپیوترها به هم متصل شده و رابط بین آنها چه باید باشد؟

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x