دانلود مقاله قیصر امین پور

دانلود مقاله قیصر امین پور

دانلود مقاله قیصر امین پور

دانلود-مقاله-قیصر-امین-پورلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..DOC) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۳۶ صفحه

 قسمتی از متن word (..DOC) : 
 

۲
‏زندگینامه
‏قیصر امین‏پور متولد دوم اردیبهشت ۱۳۳۸ دزفول است .وی ‏تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در گتوند و دزفول به پایان برد سپس به تهران آمد و ‏دکترای خود را در ‏رشته ‏زبان و ادبیات فارسی ‏از دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۶اخذ کرد. وی فعالیت هنری خود ‏را از حوزه اندیشه و هنر اسلامی در سال ۱۳۵۸ آغاز کرد .
‏در سال ۱۳۶۷ سردبیر ‏مجله سروش نوجوان شدو از همین سال تاکنون در ‏دانشگاه الزهرا ‏و دانشگاه تهران به تدریس ‏اشتغال دارد.
‏در سال ۱۳۸۲ نیز به عنوان عضو ‏فرهنگستان ادب و زبان فارسی ‏انتخاب شد.
‏اولین مجموعه شعرش را با عنوان “تنفس صبح” که بخش عمده آن ‏غزل ‏بود و حدود ‏بیست قطعه ‏شعر ‏آزاد‏؛ از سوى انتشارات حوزه هنرى در سال ۶۳ منتشر کرد و در همین سال دومین ‏مجموعه شعرش “در کوچه آفتاب” را در قطع پالتویى توسط انتشارات حوزه هنرى وابسته به ‏سازمان تبلیغات اسلامى به بازار فرستاد.
‏در سال ۱۳۶۵ “منظومه ظهر روز دهم” ‏توسط انتشارات برگ وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى به بازار مى‏آید که شاعر ‏در این منظومه ۲۸ صفحه‏اى ظهر عاشورا، غوغاى کربلا و تنهایى عشق را به عنوان جوهره
۲
‏سروده بلندش در نظر مى‏گیرد. سال ۶۹ برگزیده دو دفتر تنفس صبح و در کوچه آفتاب با ‏عنوان »گزیده دو دفتر شعر« از سوى انتشارات سروش از وى منتشر مى‏شود. »
“‏آینه ‏‏هاى ناگهان” تحول کیفى و کمى امین‏پور را بازتاب مى‏دهد؛ در این مرحله امین‏پور به ‏درک روشن‏ترى از ‏شعر ‏و ادبیات مى‏رسد. اشعار این دفتر نشان ‏از تفکر و اندیشه‏اى مى‏دهد که در ساختارى نو عرضه مى‏شود. آینه ‏هاى ناگهان، ‏امین‏پور را به عنوان شاعرى تأثیرگذار در طیف هنرمندان پیشرو انقلاب تثبیت مى‏کند و ‏از آن سو نیز موجودیت شاعرى از نسل جدید به رسمیت شناخته مى‏شود.
‏در اواسط ‏دهه هفتاد دومین دفتر از اشعار امین‏پور با عنوان “آینه ‏هاى ناگهان ۲″منتشر مى‏شود ‏که حاوى اشعارى است که بعدها در کتاب‏هاى درسى به عنوان نمونه ‏هایى از شعرهاى موفق ‏نسل انقلاب مى‏آید.
‏در همین دوران است که برخى از اشعار وى همراه با موسیقى ‏تبدیل به ترانه ‏هایى مى‏شود که زمزمه لب‏هاى پیر و جوان مى‏گردد. پس از تثبیت و ‏اشتهار، ناشران معتبر بخش خصوصى علاقه خود را به چاپ اشعار امین‏پور نشان مى‏دهند و ‏در اولین گام، انتشارات مروارید گزینه اشعار او را در کنار گزینه اشعار ‏شاملو‏، ‏فروغ‏، ‏نیما ‏و… به دست چاپ مى‏سپارد که در سال ۷۸ ‏به بازار مى‏آید. “گل‏ها همه آفتابگردانند” جدیدترین کتاب امین‏پور نیز در سال ۸۱ ‏از سوى انتشارات مروارید منتشر شد که به چاپ‏هاى متعدد رسید و با استقبال خوبى ‏روبه‏رو شد.
‏دکتر قیصر امین ‏پور در سال ۱۳۸۲ علی رغم تمایلش از سردبیری ‏سروش نوجوان استعفا داد ، و هم‏اکنون ضمن عضویت در فرهنگستان زبان و ادبیات فارسى؛

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x