دانلود مقاله قدیم ترین آثار زبان ایران ۱۰ ص

دانلود مقاله قدیم ترین آثار زبان ایران ۱۰ ص

دانلود مقاله قدیم ترین آثار زبان ایران ۱۰ ص

دانلود-مقاله-قدیم-ترین-آثار-زبان-ایران-10-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۰ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏۲
‏قدیم ترین آثار زبان ایران
‏مورخان اسلامی نوشته‏­‏اند نخستین کسی که به زبان پارسی سخن گفت «کیومرث» بود و معلوم است که این سخن افسانه‏­‏ای بیش نیست. اما آن‏­‏چه تا امروز از روی آثار صحیح و تاریخی به دست آمده است قدیم‏­‏ترین کلامی از زبان ایرانی که در دست ما می‏­‏باشد همان سخنان اشو زرتشت سپیتمان است که در سرودهای دینی «گاثه» مندرج است و بعد از آن قسمت‏­‏های قدیم اوستا که غالب آن‏­‏ها نیز نظم است نه نثر؛ گاثه به زبانی است که آریایی‏­‏های هند نزدیک بدان زبان کتاب‏­‏های دینی و ادبی قدیم خود را تألیف و نظم نموده‏­‏اند، نام کتاب زردشت چنان که گذشت «اوپستاک» بود و گاهی از آن کتاب به عبارت «دَین» تعبیر می‌شده است. مخصوصا در کتاب پهلوی «بندهش» به جای اوستا همه جا «دین» آمده است و خط اوستایی را هم بدین مناسبت «دَینْ دِپیوَریه» گویند، یعنی خط دین و در «دینکرت» و سایر کتاب‏­‏ها هرجا که گوید «زردشت دین آورد» مرادش اوستا است.
‏دیگر کتیبه‏­‏هایی است که از هخامنشیان باقی مانده است که مهم‏­‏ترین آن‏­‏ها کتیبه‏­‏ی بهستان (= بیستون) می‏­‏باشد و ما اینک اشاراتی به مجموع کتیبه‏­‏های سنگی و سفالی می‏­‏نماییم :
‏ ۱- در شهر پازارگاد یا پاسارکاد عبارتی بوده است به خط میخی که : «من، کورش، پادشاه هخامنشی‏­‏ام» و نیز مجسمه‏­‏ای از زیر خاک در ۱۳۰۷ به اهتمام پروفسور هرتسفلد بیرون آمده و بر آن این سطور نبشته است: «من، کورش، شاه بزرگم»
‏ ۲- کتیبه‏­‏ی بیستون

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x