دانلود مقاله فولاد مارایجینگ

دانلود مقاله فولاد مارایجینگ

دانلود مقاله فولاد مارایجینگ

دانلود-مقاله-فولاد-مارایجینگلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۷ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏فولاد مارایجینگ
‏فولاد مارایجینگ‏ از ‏آلیاژهای آهنی‏ می‌باشد که بدلیل دارا بودن استحکام بالا بدون از دست دادن ‏قابلیت چکش‌خواری‏، معروف است. ‏آهن‏ با مقادیر بالای ‏نیکل‏ آلیاژ می‌شود تا محصول ‏عملیات حرارتی‏ شده بسیار ویژه‌ای تولید گردد. دیگر ‏عناصر آلیاژی‏ مهم عبارت‌اند از ‏مولیبدن‏، ‏آلومینیوم‏، ‏مس‏ و ‏تیتانیم‏ که برای ایجاد ترکیبات ‏بین‌فلزی‏ افزوده می‌شود. ‏کبالت‏ حدود ۱۲درصد برای افزایش سرعت واکنش ‏رسوب‌سختی‏ و نیز یکنواختی و افزایش میزان رسوبات اضافه می‌شود. فولاد مارایجینگ ذاتاً فاقد ‏کربن‏ می‌باشد و این خصیصه‌ای است که آن را از سایر ‏فولادها‏ متمایز می‌سازد. نتیجه این موارد محصولی است شرایط زیر را داراست:
‏استحکام و ‏چقرمگی‏ بالا
‏قابلیت ماشینکاری آسان با کمترین اعوجاج
‏تغییر ابعاد یکنواخت در حین ‏عملیات حرارتی‏
‏نیتریدایز‏ آسان
‏مقاومت به ‏خوردگی‏ و انتشار ترک
‏قابلیت پلیش عالی
‏این ‏فولاد‏ جزء کلاس ‏فولاد کم‌کربن‏ با استحکام فوق بالا دسته‌بندی می‌شود که استحکام آنها بدلیل ‏کربن‏ نیست بلکه بدلیل رسوب ترکیبات ‏بین‌فلزی‏ می‌باشد. ایده توسعه این ‏آلیاژها‏ از ‏فولادی‏ با ۲۵-۲۰درصد ‏نیکل‏ که مقادیر اندکی ‏آلومینیم‏، ‏تیتانیم‏ و ‏نایوبیم‏ داشت ایجاد شد. نمونه شناخته شده این ‏آلیاژ
‏ که گرید زنگ‌نزن نمی‌باشد دارای ۱۹درصد ‏نیکل‏، ۱۲-۸درصد ‏کبالت‏، ۵-۳درصد ‏مولیبدن‏ و ۶/۱-۲/۰درصد ‏تیتانیم‏ است. گرید زنگ‌نزن وابسته به عنصر ‏کروم‏ می‌باشد البته نه تنها به دلیل جلوگیری از زنگ زدن بلکه بدلیل تقویت قابلیت ‏سختی‌پذیری‏ ‏آلیاژ‏ که با وجود ‏نیکل‏ کاهش یافته‌است. این مورد تغییر ‏فاز‏ به ‏مارتنزیت‏ را در حین ‏عملیات حرارتی‏ تسهیل می‌کند. برخلاف آلیاژهای پر‏کروم‏ که ‏مارتنزیتی‏ هستند، ‏آلیاژهای‏ با درصد ‏نیکل‏ بالا دارای ساختار ‏اوستنیتی‏ بوده و توانایی ‏استحاله‏ ‏مازتنزیتی‏ در آنها وجود ندارد.
‏ ‏خواص و ویژگیهای آلیاژ
‏بهترین ترکیب ممکن از ‏استحکام تسلیم‏ و ‏استحکام کششی‏ فوق بالا بهمراه ‏چکش‌خواری‏ و ‏چقرمگی‏ بالا در بین ‏آلیاژهای آهنی‏ موجود.
‏توانایی حفظ استحکام تا حداقل ۳۵۰ درجه سانتیگراد
‏بدلیل دارابودن ‏مارتنزیت‏ کم‌کربن، دارای ساختار انعطاف‌پذیر می‌باشد. این ‏آلیاژ‏ پیش از عملیات ‏پیرسازی‏ می‌تواند ۹۰-۸۰درصد تغییر شکل توسط ‏نورد سرد‏ را بدون ایجاد ترک تحمل کند (تغییر شکل نیز بهمین ترتیب ممکن است‏).
‏قابلیت ماشینکاری پیش از عملیات ‏پیرسازی‏. تغییر ابعاد بسیار کم پس از عملیات ‏پیرسازی‏
‏قطعات دارای ‏سختی‏ یکنواخت در تمام سطح مقطع می‌باشند که دلیل قابلیت ‏سختی‌پذیری‏ بالای ‏آلیاژ‏ می‌باشد.
‏بدلیل سیکل ‏عملیات حرارتی‏ نسبتاً ساده، کمترین اعوجاج در قطعه ایجاد می‌شود.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x