دانلود مقاله فروش اقساطی ۳۰ ص

دانلود مقاله فروش اقساطی ۳۰ ص

دانلود مقاله فروش اقساطی ۳۰ ص

دانلود-مقاله-فروش-اقساطی-30-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..DOC) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۳۰ صفحه

 قسمتی از متن word (..DOC) : 
 

‏۲
‏مقدمه:
‏مفهوم فروش اقساطی، در بادی املاک و مستغلات و کالاهای با دوام گران قیمت به کار ‏
‏می رفت، اما امروزه، تقریباً در تمام بخش های اقتصادی و تولیدی توسعه پیدا کرده است. به طور تقریبی محل سکونت اکثر خانواده ا به صورت فروش اقساطی با پرداخت هایی ماهانه به اقساط حداکثر ۲۰ ساله فروخته می شود، لوازم منزل، اتومبیل، اثاثه و تجهیزات و ادوات کشاورزی نیز به صورت فروش اقساطی با پرداخت اقساط ماهانه (حداکثر ۳۶ ماه) انجام می گیرد.
‏فروش اقساطی برای بسیاری از واحدهای تجاری و تولیدی نقش بسیار مهمی برای توسعه عملیات تولیدی در مقیاس وسیع را داشته است. برای مثال صنایع اتومبیل سازی و وسایل خانگی را می توان نام برد که با استفاده از روش فروش اقساطی تولیدات با حجم زیاد را برای این صنایع فراهم ساخت،در مواردی که، فروش به صورت اقساطی انجام می گیرد، چون وصول وجه در طی یک دوره طولانی دریافت می شود، غالباً خطر عدم وصول اصل و سود تضمین شده و هزینه وصل مطالبات افزایش یافته، اما این زیان ها با توجه به حجم زیاد فروش جبران پذیر می باشد.
‏ویژگی های فروش اقساطی‏:
‏فروش اقساطی، قراردادی است که بر اساس آن اموال منقول یا غیرمنقول به صورت قسطی به فروش رسیده، و بهای فروش آن در طی مدت زمان طولانی ماهانه یا سالانه از خرید وصول ‏
‏می گردد. معمولاً، فروشنده برای وصول مطالبات (مبلغ فروش اقساطی) باید زمان قابل ملاحظه ای طبق قرارداد برحسب نوع اموال منقول یا غیرمنقول فروخته‏ شده، در انتظار دریافت وجوه اقساط باقی بماند. دریافت سود تضمین شده و هزینه های وصول مطالبات، امری عادی در فروش اقساطی تلقی شده که مهمترین ضوابط و شرایط آن به شرح زیر است:
‏۲
‏۱- دوره وصول مطالبات: وصول اقساط برای خرده فروشی اسباب و اثاثه و لوازم خانگی معمولاً بین ۶ تا ۳۶ ماه و برای اموال غیرمنقول (زمین، ساختمان و …) معمولاً بین ۱۰ تا ۲۰ سال ‏
‏می باشد.
‏۲- پیش دریافت نقدی: بعضی از فروشندگان کالای اقساطی، معمولاً بین ۲۰ تا ۴۰ درصد بهای فروش را نقداً به عنوان پیش دریافت از خریدار در موقع تحویل کالا وصول می نمایند.
‏۳- تملیک مجدد: خطر عدم وصول اصل و سود تضمین شده، زمانی که فروش کالا به صورت اقساطی صورت می گیرد، به طور فزاینده ای افزایش می یابد. میزان اعتبار و توانایی خریداران در بازپرداخت اقساط، ممکن است در خلال دوره ای که در قرارداد فروش اقساطی پیش بینی شده، به میزان قابل توجهی تغییر کند، در نتیجه، خطر عدم وصول مطالبات، بیش از فروش اعتباری (نسیه) کوتاه مدت به مقدار زیادی افزایش می یابد، در فروش اقساطی معمولاً در شرایط قرارداد فروش تأکید می گردد، که اگر خریدار یک یا چند قسط خود را پرداخت ننماید، فروشنده حق تملیک کالا را خواهد داشت، تملیک مجدد کالا بستگی به نوع اموال و چگونگی شرایط قرارداد دارد، تملیک مجدد در مورد واحدهای خدماتی در برابر عدم پرداخت توسط مشتری عملاً غیرممکن است.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x