دانلود مقاله فرسایش

دانلود مقاله فرسایش

دانلود مقاله فرسایش

دانلود-مقاله-فرسایشلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۴ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏فرسایش
‏فرسایش عبارت از جابجایی خرده‌های سنگی و ‏خاک ‏توسط باد ، ‏رودخانه ‏و یخ می‌باشد. مواد فرسایش یافته وارد دریاها گردیده و به صورت رسوباتی از گراول (Gravel) ‏، ماسه ‌، ‏سیلت ‏و ‏رس ‏در کف دریاها ‏بجای گذاشته شد و در نهایت سنگهای رسوبی جدید را بوجود ‏می‌آورند.
‏نحوه شکل گیری فرآیند فرسایش
‏با اجتماع تدریجی رسوبات ، وزنشان هم بالا ‏رفته و آب درون آنها نیز خارج می‌شود. این روند به سخت شدن رسوبات منتهی می‌گردد. ‏لایه‌های رسوبی فوق گاه چنان در ‏پوسته ‏زمین ‏فرو رفته که به قسمتهای بسیار گرم آن رسیده و در پی ذوب شدن به صورت ‏ماگما ‏در ‏می‌آیند. در روندی دیگر ، ‌این لایه‌ها بالا آمده و کوههایی متشکل از ‏سنگهای رسوبی ‏را پدید می‌آورند. تمامی ‏فرآیندهای تشکیل سنگ ، بالا آمدگی ، فرسایش و ‏رسوبگذاری ‏، مراحلی از یک چرخه پیوسته از رخدادهای زمین‌شناسی هستند.
‏تمام سنگها در سطح زمین در اثر پدیده‌های مختلف فرسایش ‏خصوصا در اثر تغییرات آب و هوا ، تجزیه و متلاشی می‌شوند. ‏هوازدگی ‏کمکی که به فرسایش می‌کند، سائیدن قطعه سنگها و حمل آنها به جاهای دیگر است. این ‏عمل منجر به تسطیع و سست شدن تدریجی سطح زمین می‌شود.
‏عوامل مؤثر در فرسایش
‏نیروی متحرک در تمام حالات فرسایش ، نیروی کشش جاذبه ‏به طرف پایین است. اما عوامل اصلی که توسط آن سنگها تخریب و جابجا می‌شوند، ‏رودخانه‌ها ‏، ‏یخچالها ‏، امواج و جریانهای باد است. مواد رسی در اثر پدیده‌ای به نام ‏حرکات توده‌ای ‏به طرف پایین می‌لغزند.
‏عوارض سطحی ایجاد شده توسط فرسایش
‏بسیار از عوارض سطح زمین دارای اشکال ‏مشخصی هستند که پدیده‌های عمده‌ای را که تحت تاثیر آن شکل گرفته‌اند را منعکس ‏می‌کنند. مثالهای بارز در این مورد عبارتند از : دره‌های رودخانه‌ای ، دره‌های ‏یخچالی ، دریابارهای ساحلی (دیواره‌های قائم فرسایش یافته با شیب زیاد) و ‏آثار ‏لغزیدگی زمین. ‏عوامل جوی چون مقدار و پراکندگی فصل باران ، برف ‏تبخیر ‏و نوسان ‏درجه حرارت و جهت باد ، پدیده‌های فرسایشی را در هر ناحیه کنترل می‌کنند.
‏فرسایش در گذشته
‏شرایط آب و هوایی زمین پیوسته در حال تغییر است. مثلا ‏میلیونها سال گذشته قشرهای یخی ، نواحی معتدل امروزی را به وسعت زیادی می‌پوشانیدند ‏و با تغییرات چرخه ‏اتمسفر ‏باعث بارندگی کافی در قسمتهایی از صحرای آمریکا و سبب نگهداری رودخانه‌های دائمی ‏گردیده است. همینطور بعضی از نواحی گرمسیری که در حال حاضر مرطوب می‌باشند، در ‏گذشته شرایط صحرایی داشته‌اند.
‏فرآیندهای فرسایش در این محلها با پدیده‌های ‏امروزی متفاوت بوده است و خیلی از ساختمانهای مناظر امروزی تحت شرایط حاکم در گذشته

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x