دانلود مقاله فدک

دانلود مقاله فدک

دانلود مقاله فدک

دانلود-مقاله-فدکلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۷ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

۲
‏فدک
‏مقدمه
‏فدک ‏قریه‏ای بود از قراء ‏یهود ‏که بین آن و ‏مدینه ‏دو روز راه فاصله بوده است‏. ‏بعد از فتح ‏خیبر‏، خداوند رعب و ‏ترسی از مسلمین در دل اهل فدک قرار داد. لذا نماینده‏ ای نزد ‏رسول ‏خدا صلی الله علیه و آله و سلم ‏فرستادند و از آن حضرت خواستند که با آنان بر ‏نصف فدک مصالحه کند. حضرت هم پذیرفتند.
‏سوره حشر، آیه ۶ و۷: ‏و ما ‏افاءالله علی رسوله منهم فما او جفتم علیه من خلیل و لا رکاب ولکن الله یسلط رسله ‏علی من یشاء والله علی کل شیء قدیر ما افاء الله علی رسوله من اهل القری فلله و ‏للرسول و لذی القربی. .
‏خداوند در این دو آیه می‏فرماید: آنچه را که ‏خداوند به پیامبرش رجوع داده (از غنائم جنگی و زمینها و. . .) و شما مسلمانان هیچ ‏اسبی برای فتح آن نتاختید و هیچ شتری سوار نشدید؛ بلکه خداوند پیامبرش را بر آن ‏مسلط فرمود که خداوند هم بر هر چیز قادر است.
‏همه این اموال مربوط است به خدا و ‏رسولش و نزدیکان او. . . (یعنی بین تمام مسلمین تقسیم نمی‏شود؛ مانند غنائم جنگی ‏دیگر. بلکه فقط در اختیار رسول خداست تا در بین فقرا و محتاجان تقسیم کند) این دو
۲
‏آیه صریح است در حکم اموالی مانند فدک که مسلمانان در آن حقی ندارند بلکه تماما در ‏اختیار رسول خداست.
‏اعطاء فدک
‏رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: فاطمه ‏را به سوی من بخوانید. حضرت فاطمه (علیهاسلام) را خبر کردند ‏.
‏رسول خدا فرمود: ای ‏فاطمه! فدک از جمله اموال و غنائمی است که برای فتح آن مسلمانان اسب و شتری ‏نتاخته‏اند. « ‏و هی لی خالصه دون المسلمین » ‏و آن تنها در اختیار من است و ‏مسلمانان در آن حقی ندارند. خداوند تبارک و تعالی به من امر فرمود که حق نزدیکانم ‏را بدهم. من این فدک را به تو دادم. آن را تصرف کن برای خودت و فرزندانت.
‏عوائد فدک
‏در بعضی از روایات آمده است که درآمد سالیانه فدک بیست و ‏چهار هزار دینار بوده است و در بعضی دیگر از روایات درآمد سالیانه را هفتاد هزار ‏دینار گفته‏اند.
‏غصب فدک
‏امیرالمؤمنین ‏علیه السلام ‏می‏ فرماید: در زیر این آسمان تنها فدک در دست ما بود؛ ولی عده ‏ای ‏بر آن بخل کردند. (یعنی ‏عمر ‏و ‏ابوبکر ‏آنرا از روی بخل گرفتند.) و عده دیگری در آن دست و دلبازی کردند.
‏یعنی ‏عثمان ‏آن را به تصرف خود گرفت و به هر کسی که می‏خواست بذل و بخشش کرد. و خداوند، خوب ‏قاضی و حَکَمی است و خوب می‏داند که درباره فدک و غیر فدک با ما چه کردند
‏منابع:
‏فاطمه الزهرا رحمانی/۳۹۲/۳
‏بحار الانوار، ج ۲۹ ص ۱۰۵ و ۱۲۳
‏نهج البلاغه/ رسائل/ ۴۴
‏حضرت زهرا و فدک
‏یکی از ترفند های غاصبین خلافت ‏امیرالمؤمنین ‏علی علیه السلام ‏این بود که دست علی و ‏فاطمه ‏علیهماالسلام را از ثروت و دارایی کوتاه کردند؛ چرا که حکومت، درست همان‌گونه که ‏نیروی نظامی می‏خواهد، به پشتوانه مالی هم نیازمند است.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x