دانلود مقاله غشای سلولی ۱۱ ص

دانلود مقاله غشای سلولی ۱۱ ص

دانلود مقاله غشای سلولی ۱۱ ص

دانلود-مقاله-غشای-سلولی-11-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۱ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏غشای سلولی
‏محیط درونی ‏سلول ‏از بیرون آن متفاوت است. این اختلاف در تمام مدت زیست سلول بوسیله یک غشای نازک که ‏سطح سلول را می‌پوشاند که آن را غشای سلولی یا غشای سیتوپلاسمی می‌گویند که ورود و ‏خروج مولکولها و یونها از کنترل می‌کند.
‏نگاه اجمالی
‏غشای سلولی ساختمانی است به ضخامت ‏که محدوده سلول را معین کرده و به عنوان سد انتخابی ، مبادله مواد بین سلول و محیط اطرافش را کنترل می‌کند. غشا از دو لایه تقریبا ممتد لیپیدی ساخته شده که در آنها ‏مجموعه‌های پروتئینی‏ بطور پراکنده وارد شده‌اند علاوه بر این پروتئینهای غشایی پروتئینهای دیگری که از نوع پروتئینهای حاشیه‌ای هستند، در غشای دو لایه و اغلب روی سطح داخلی قرار می‌گیرد. بنابراین غشا بسیار نامتقارن است. بخشی از عدم تقارن غشا مربوط به ‏زنجیره‌های الیگوساکاریدی‏ می‌باشد که تنها به سطح خارجی غشا چسبیده‌اند.
‏لیپیدهای غشا
‏لیپیدهای غشایی‏ شامل فسفولیپید (فسفوگلیسرید و اسفنگولیپید) و کلسترول می‌باشد. فسفولیپیدها مولکولهایی هستند که از یک قسمت سر مانند و یک دنباله متصل به آن تشکیل شده‌اند. قسمت سری که به سر قطبی Polar head‏ نیز موسوم است، حاوی گروه فسفات بوده و آب دوست Hydropgilic‏ می‌باشد قسمت دنباله از دو زنجیره ‏اسید چرب‏ تشکیل شده و آب گریز Hydrophobic‏ می‌باشد. دنباله غیر قطبی Non polartail‏ نیز نامیده می‌شود.
‏۲
‏فسفولیپیدها در این ساختمان دولایه به ترتیبی است که قطبهای هیدروفیل آنها در سطح داخلی و خارج سیتوپلاسم و دنباله‌های هیدروفوب آنها در مرکز قرار گرفته است و همین امر باعث سه لایه دیده شدن غشا با میکروسکوب الکترونی می‌گردد. از دیگر لیپیدهای غشایی ، کلسترول می‌باشد که در حد فاصل ‏اسیدهای چرب‏ قرار گرفته است. میزان سیالیت غشا بستگی به میزان کلسترول آن دارد. هرچه کلسترول بیشتر سیالیت غشا نیز بیشتر خواهد بود.
‏پروتئینهای غشا
‏پروتئینها که در اکثر غشاها بیش از ۵۰ درصد وزن آن را تشکیل می‌دهند، دارای وظایف ساختمانی مانند حفظ شکل سلول مانند ‏گویچه‌های قرمز خون‏ و عملکری (مثل فعالیت آنزیمی) متعدد می‌باشند. این پروتئینها به دو صورت محیطی percpheral‏ و سراسری یا داخلی Integral protein‏ دیده می‌شوند و انواع آنها در ارگانلها و سلولهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد.
‏انواع پروتئینهای غشا
‏پروتئینهای محیطی :‏ در سطح غشا قرار دارند و بسیاری از آنها دارای فعالیت آنزیمی می‌باشند.
‏پروتئینهای انتگرال :‏ پروتئینهای درشت مولکولی هستند که مستقیما در داخل لیپید دو لایه قرار گرفته‌اند. اندازه این پروتئینها به حدی است که سراسر ضخامت لیپید دولایه را طی می‌کنند و در هر دو سطح غشا نمایان هستند و یا اینکه تا حدی در ضخامت لیپید دو لایه فرو رفته‌اند و فقط در سطح داخلی یا خارجی غشا نمایان می‌باشند. از آنجا که مواد محلول در ‏آب‏ قادر به عبور از لیپید دولایه نمی‌باشند عقیده بر این است که پروتئینهای سراسری به عنوان کانالهایی برای مبادله مواد محلول در آب از قبیل یونها عمل می‌کنند.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x