دانلود مقاله عناصر کمیاب

دانلود مقاله عناصر کمیاب

دانلود مقاله عناصر کمیاب

دانلود-مقاله-عناصر-کمیابلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۷ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏اربیم
‏اطلاعات اولیه
‏اربیم ‏، ‏عنصر ‏شیمیایی ‏است که در ‏جدول ‏تناوبی ‏با نشان Er ‏وجود داشته ، دارای ‏عدد ‏اتمی ۶۸ ‏می‌باشد. اربیم ، فلز کمیاب خاکی ‏لانتانید ‏و نقره‌ای رنگی است که به همراه چندین عنصر کمیاب دیگر در گادولینیت معدنی در Ytterby ‏واقع در سوئد وجود دارد.
‏تاریخچه
‏اربیم ( از Ytterby ‏، یک شهر در ‏سوئد ‏) ‏در سال ۱۸۴۳ ‏، توسط Carl Gustaf Mosander ‏کشف گردید. او ایتریا را از گادولینیت معدنی و ‏به سه صورت ، به نامهای ‏ایتریا ‏، ‏اربیا ‏و ‏تربیا ‏جدا نمود. او ‏نام این عنصر را از نام شهر Ytterby ‏که مقادیر زیادی ایتریا و اربیم در آن وجود ‏دارد، اقتباس کرد. اما در آن زمان ، اربیا و تربیا را با هم اشتنباه کردند. بعد از
۱۸۶۰ ‏آنچه که تربیا می‌شناختند، اربیا نام‌گذاری کرده و بعد از ۱۸۷۷ آنچه که اربیا ‏می‌دانستند تربیا نامیدند.
‏سرانجام “George Urban” ‏و “Charles James” ‏در سال ۱۹۰۵ مستقلا” Er2O3 ‏نسبتا” خالص را جدا ‏نمودند. تا قبل از سال ۱۹۳۴ زمانیکه کارگران ، کلرید بدون آب را با بخار ‏پتاسیم ‏کاهش دادند، فلز خالص اربیم بصورت قابل قبول تهیه نشده بود.
‏پیدایش
‏این عنصر ، همانند سایر عناصر خاکی کمیاب هرگز در طبیعت بصورت عنصر ‏آزاد وجود ندارد، اما همراه سنگ معدنهای شن مونازیت یافت می‌شوند. از نظر تاریخی ، ‏قبلا جداسازی عناصر خاکی کمیاب از یکدیگر بسیار مشکل و گران بود، اما روش تولید ‏تبادل یونی که اواخر قرن بیستم ابداع گشت، به میزان زیادی هزینه تولید کلیه فلزات ‏خاکی کمیاب و ترکیبات شیمیایی آنها را کاهش داد. منابع تجاری اصلی اربیم از معادن xenotime ‏و euxenite ‏می‌باشند. اربیم ، فلزی به شکل گرد است و خطر ‏آتش‌زایی و انفجار دارد.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x