دانلود مقاله عناصر هسته ای ۱۰ ص

دانلود مقاله عناصر هسته ای ۱۰ ص

دانلود مقاله عناصر هسته ای ۱۰ ص

دانلود-مقاله-عناصر-هسته-ای-10-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۰ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏هالید ‏نقره
‏مفاهیم پایه
‏هالیدهای نقره گروهی از ترکیبات هستند که از پیوند اتمهای ‏نقره ‏با اتم‌های ‏گروه هالوژن ‏تشکیل می‌شود. این مواد در ‏برابر ‏نور ‏و اشعه حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهند. بنابراین از مواد در تهیه ‏تصاویر فتوگرافی ‏و ‏رادیوگرافی ‏استفاده می شود.
‏خصوصیات فیزیکی هالید نقره
‏هالیدهای نقره در ظاهر مانند نمکهای دیگر به ‏رنگ سفید یا زرد کم‌رنگ دیده می‌شود و پیوند بین آنها از نوع یونی می‌باشد. پس ‏نیروی ‏الکتریکی ‏بین آنها باعث حفظ وضعیت آنها در ساختار سه بعدی منظم ‏کریستال ‏می‌شود.
‏خصوصیات شیمیایی هالید نقره
‏کریستال هالید نقره خالص نسبتا پایدار است و ‏به سادگی تحت تاثیر ‏مواد ‏شیمیایی ‏قرار نمی‌گیرد اما در شرایط معینی با استفاده از مواد شیمیایی که به ‏عنوان ‏دهنده الکترون ‏عمل می‌کنند و اصطلاحا به ‏آنها مواد احیا کننده (کاهنده) می‌گویند می‌توان هالیدهای نقره را احیا کرد.
‏اثر تابش بر روی هالیدهای نقره
‏هنگامی که ‏فوتونی ‏در کریستال جذب می‌شود در این حالت فوتونهای تابشی به هالیدها مثل یون برمید برخورد ‏کرده و باعث آزاد شدن ‏الکترون ‏می‌شود. که این الکترون در مدت زمان کوتاه درون کریستال حرکت کرده و در دام ‏الکترونی با انرژی پایین و نزدیک به سطح کریستال به نام نقطه حساس قرار می‌گیرند. ‏نقطه حساس در اثر ‏ناخالص‌سازی مصنوعی کریستالهای هالید نقره ‏در حین ساخت ایجاد می‌شود. پس از جذب الکترونها در نقطه حساس یونهای مثبت نقره‌ای ‏که پیوند آنها در شبکه بر اثر برخورد فوتون از بین رفته به سمت نقطه حساس کشیده ‏می‌شود.
‏هر کدام از این یونهای مثبت یک الکترون موجود در نقطه حساس را جذب ‏کرده و به اتم نقره فلزی تبدیل می‌شود. این اتم‌های نقره جهت ظاهر شدن کریستال ‏بسیار ناچیزند. اما باعث اثرپذیری شدید سایر کریستالهای تابش شده در برابر ‏مواد احیاکننده ‏می‌شود. هالیدهای نقره به ‏نور حساسیت دارند. ولی نقره‌های فلزی هیچ حساسیتی به نور ندارند و نسبت به نور ، ‏کدر ‏هستند. بر این اساس قسمتهای تیره ‏تصویر رادیوگرافی ‏توسط نقره فلزی ساخته ‏می‌شود.
‏نحوه ساخت هالیدهای نقره

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x