دانلود مقاله علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیاد آور ۲۲ ص

دانلود مقاله علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیاد آور ۲۲ ص

دانلود مقاله علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیاد آور ۲۲ ص

دانلود-مقاله-علل-گرایش-جوانان-و-نوجوانان-به-سوء-مصرف-مواد-اعتیاد-آور-22-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۲۲ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیاد آور
‏تا به حال به این مسئله فکر کردین که چطور یک نفر به مواد مخدر ‏معتاد میشه؟ آیا به نتیجه خاصی هم رسیدین یا نه؟ در این جزوه علل مختلف گرایش ‏جوانها را به مواد اعتیاد آور بررسی می کنیم.
‏بسیاری از جوانها و حتی پدر و ‏مادر ها فکر می کنن که دلیل اعتیاد فرد، اصرار دوستان بوده است. در حالی که این ‏تنها انگیزه سوء مصرف مواد در جوانان نیست. اگر بخواهیم انگیزه های مصرف مواد مخدر ‏جوانها را بشناسیم، فهرست بلند بالایی میشه، نگاه کنین:
‏کنجکاوی، کسب لذت، ‏تسکین درد، فراموش کردن مشکلات، شوخی و خنده، هیجان طلبی یا میل به خطر کردن، احساس ‏بزرگ شدن، پیوستن به گروهی خاص و … این علل با وجود این که چندان مهم به نظر نمی ‏رسند، باعث اعتیاد میلیونها انسان شده اند. بیشترین علت اعتیاد جوانان در ایران دو ‏عامل کنجکاوی و کسب لذت است.
‏امروزه متخصصین، یک عامل را زمینه ساز اعتیاد نمی ‏دانند و معتقدند عوامل مختلف دست به دست هم میدن و فرد را معتاد می کنن. این عوامل ‏تشکیل شدن از عوامل فردی ( عوامل روانی، زیستی، و بیولوژیک)، عوامل خانوادگی و ‏عوامل اجتماعی، هر کدام از این سه عامل به تنهایی نیز قادرند تا موجب گرایش فرد به ‏اعتیاد شوند.
‏یکی از مهمترین عوامل گرایش جوانان و نوجوانان به مصرف مواد ‏اعتیاد آور کنجکاوی و هیجان طلبی است.
‏عوامل فردی
‏فشار های عصبی و بیماریهای روحی: کسانی که دائماً در معرض فشار ‏های عصبی و محیطی قرار دادن، بیشتر از دیگران در معرض خطر گرایش به اعتیاد هستن. ‏موقعیت هایی همانند کنکور، ازدست دادن نزدیکان، شکستهای عاطفی، مالی، شغلی، تحصیلی، ‏انتخاب همسر و … ممکن است در زندگی هر جوانی پیش آید و اگر شما راه صحیح مقابله ‏با آنها را ندانید، امکان دارد برای دست یابی به تسکین و آرامش مقطعی، به مواد ‏اعتیاد آور روی آورید. از آن جایی که امروزه رابطه بین بیماریهای روانی و اعتیاد به ‏اثبات رسیده، خیلی خوب است که جوانها به جای راه حلهای مقطعی و نادست (توسل به مواد ‏اعتیاد آور …) به فکر یافتن راه حلهای مناسب برای رفع مشکلات خود باشند.
‏سن ‏بحرانی: سنین شانزده تا بیست و چهار سال، سنین پر خطری برای جوانان محسوب میشن.
‏شخصیت های خاص: بعضی از افراد با خصوصیات شخصیتی خاص خودشان، بیشتر در معرض خطر ‏اعتیاد قرار می گیرن، به طور مثال کسی که به خاطر خجالت و رو در بایستی ، توان نه ‏گفتن به دوستش را نداره، ممکنه با هر تعارف ساده به مصرف مواد آلوده بشه. ممکنه یک ‏نفر در نتیجه کمبود اعتماد به نفس سراغ مواد بره و یا بر عکس اعتماد به نفس بالایی ‏داشته باشه و فکر کنه که با مصرف مواد به هیچ وجه معتاد نمی شه. حالا فردی را تصور ‏کنید که دائما تو خودشه و با کسی حرف نمی زنه. این فرد بدنبال مصرف مواد، اخلاقش ‏عوض میشه و فکر میکنه می تونه مشکل رفتاری خودش را تا آخر عمر با مصرف مواد بر طرف ‏کنه. در صورتیکه اعتیاد به مرور زمان مشکلات او را چندین برابر و چند برابر خواهد ‏کرد. جوانی که دائماً نظرش عوض میشه و در تصمیم گیری ضعیفه، در آن لحظه خاص که باید ‏برای یک عمر زندگیش تصمیم بگیره، اشتباه می کنه و همه چیز خراب میشه.
‏مشکلات ‏جسمانی: بعضی ها برای تسکین درد از مواد مخدر استفاده می کنن. در صورتی که پزشکان ‏با بهره گیری از داروهای مسکن، میتونن طوری درد رو کنترل کنن که فرد به آن داروها ‏وابسته نشه.
‏عدم آگاهی از خطرات مصرف مواد مخدر: گروهی دائماً در حال تبلیغ ‏برای مواد مخدر هستن، برای این که یا رفتار خودشون رو توجیه کنن و یا مواد شون رو ‏بفروش برسونن. ولی اگر جوانها از خطرات و عوارض مصرف مواد واقعاً اطلاع درستی داشته ‏باشن، محاله که هر گونه ماده اعتیاد آوری را مصرف کنن.
‏نگرش مثبت به مواد مخدر: ‏مجموع اطلاعات غلط و باورهای نادرست، موجب میشه که فرد، نگرش و دیدگاه مثبتی نسبت
‏به مصرف مواد مخدر پیدا کنه و زشتی مصرف برایش از بین بره. اینکه ببینیم اطلاعات ‏درست را از کجا بگیریم و از کی بشنویم، اهمیت زیادی داره.
‏مشاغل خاص: بعضی از ‏مشاغل خاص که فعالیت جسمی سنگین و تغییر ساعتهای خواب و بیداری را به دنبال دارن، ‏فرد را مستعد ابتلا به اعتیاد می کنن، کسانی که این مشاغل رو دارن، باید بیشتر ‏مراقب خودشان باشند.
‏اضطراب، افسردگی شدید، پرخاشگری و رفتارهای ضد اجتماعی، ‏زمینه ساز بروز اعتیاد هستند.
‏عوامل خانوادگی
‏ممکنه همه خانواده ها، در همه زمینه ها، کاملاً موفق نباشن. ‏ساختار خانوادها همیشه یکسان نیست. بعضی از خانوادها، بی سرپرست و یا تک سرپرست ‏هستن. این چنین خانواده هایی ، معمولاً با مشکلاتی مواجه می شوند. مشکلات و ‏دشواریهای خانوادگی، در شرایط دیگری نیز پیش می آید. مثلاً وقتی که در بین افراد ‏خانواده، فردی معتاد است، تعداد افراد خانواده زیاد هستن و یا روابط خانوادگی متشنج ‏است. اگر چه همه این عوامل مشکل آفرین هستن، اما باید بدانی که برای هر مشکلی یک ‏راه حل درست و منطقی وجود دارد. استفاده از مواد اعتیاد آور ، قطعاً راه حل این ‏مشکلات نیست و بر این دشواری ها خواهد افزود.
‏چنانچه تو با یکی از این مشکلات ‏مواجه هستی به چگونگی رفع آن ها فکر کن، با مشاور مدرسه یا یک بزرگتر مورد اعتماد ‏مشورت کن. مطمئناً راه حل مناسبی برای حل مشکلات خودت پیدا می کنی.
‏اعتیاد راه ‏حل مشکلات نیست.
‏در خانواده های پرتنش روابط عاطفی بین اعضا کاهش می یابد و ‏احتمال گرایش آنان به اعمال بزه کارانه و مواد اعتیاد آور بسیار بیشتر است.
‏اوقات فراغت و فعالیتهای جایگزین
‏آیا در زندگیت برنامه ریزی داری؟ اوقات بیکاری ات را چطور می ‏گذرونی؟ اگر برای زندگیت برای اوقات کاری و اوقات بیکاری ات برنامه نداری، مواظب ‏باش ،‌چون این خودش یک زنگ خطره.
‏به چیزهایی که علاقه داری فکر کن، استعدادهای ‏خودت رابشناس و سعی کن زندگیت را با چیزهایی که تو را سرگرم می کنه و دوستشون داری، ‏پر کنی. مثلاً عده ای از بچه هابه ورزش روی میارن، عده ای دیگر مطالعه در کتابخانه ‏ها و فرهنگسرا ها را ترجیح میدن، بعضی از جوانان به کارهای هنری مثل تئاتر، ‏موسیقی… می پردازن و یا به کلاسهای مختلف میرن. تو چکار می کنی؟ پرداختن به کوه ‏نوردی، شنا، اردو و مسابقات فرهنگی،ورزشی و مطالعه.. می تونه تو را از خطر اعتیاد ‏حفظ کنه.
‏خیلی خوبه که برای هر روزمان، یک برنامه مشخص داشته باشیم و آن را هما ‏ن روز انجام بدهیم.
‏علل و عوامل بوجودآورنده اعتیاد
‏در بسیاری از جوامع کنونی،‌اعتیاد به اشکال گوناگونی بروز کرده ‏است. تا کنون اعتیاد به مواد مخدر، یکی از مشکلات بزرگ بهداشتی بوده، ولی امروزه ‏اعتیاد به قمار، مسائل جنسی و اینترنت نیز به لیست مشکلات بهداشتی اضافه شده است.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x