دانلود مقاله عقد حواله ۴۸ ص

دانلود مقاله عقد حواله ۴۸ ص

دانلود مقاله عقد حواله ۴۸ ص

دانلود-مقاله-عقد-حواله-48-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۴۵ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏ ‏فهرست
‏تعریف عقد حواله
‏ماهیت حقوقی حواله
‏عناصر عقد حواله
‏اقسام عقد حواله
‏اهلیت طرفین حواله
‏آثار عقد حواله
‏انحلال عقد حواله
‏منابع
‏۲
‏تعریف عقد حواله
‏چون در ‏ن‏صوص حواله تعریف نشده است فقها در تحدید حدود ماهیت حقوقی حواله اختلاف دامنه داری دارند. مکاتب مختلفی را که در این راه پدید آمده است معرفی می کنیم:
‏۱- مکتب انتقال دین
‏اکثریت از این مکتب پیروی می کنند مانند امامیه و مالکیه و شافعیه و حنابله. عموماً عقیده دارند که بموجب عقد حواله دین محیل به محال علیه منتقل ‏می ‏گردد.
‏شاید در حواله بربریء انتقال دین محیل به ذمه محال علیه تصورش مشکل نباشد اما در حواله بر مدیون، مشکل است زیرا محال علیه که دین محیل را بر ذمه دارد باید بموجب این نظریه دین محیل به محتال را هم بر ذمه بگیرد! و چون اجتماع دو دین در ذمه او خلاف اصول است پس باید دین خود محال علیه ساقط گردد.
‏در فقه اهل سنت کسانیکه تعریف عقد حواله را روی فکر ‏«‏انتقال دین‏»‏ نهاده اند و اکثریت هم دارند در کنار این اندیشه، مبنای عقد حواله را معاوضه و حتی بیع میدانند و نام آن را ‏«‏بیع دین به دین‏»‏ نهاده اند.
‏ظاهر این است که دین محیل و دین محال علیه، مورد بیع واقع شده است! دو ایراد بر این نظر وارد است:
‏یک- محال علیه همیشه به محیل بدهکار نیست و حال آنکه آنان حواله بربریء را درست میدانند. در این قسم از حواله دو دین وجود ندارد.
‏دو- اگر بین دین محیل و دین محال علیه (در حواله بر مدیون) بیع صورت گیرد باید عقدی بین محیل و محال علیه واقع شود و کس این را نگفته است.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x