دانلود مقاله صفویان ۱۳ ص

دانلود مقاله صفویان ۱۳ ص

دانلود مقاله صفویان ۱۳ ص

دانلود-مقاله-صفویان-13-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۶ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۲
‏صفویان
‏مرزهای امپراتوری صفوی در سال ‏۱۵۱۲‏ میلادی
‏صَفَویان‏ از دودمان‌های ایرانی بودند که بین سالهای ‏۸۸۰‏ تا ‏۱۱۱۱‏ خورشیدی، بر ‏ایران‏ و بخشی از سرزمین‌های مجاور آن فرمانروایی کردند.
‏ایران روزگار صفویان در بازه‌های زمانی گوناگون.
‏زمینه و آغاز دوره صفویه
‏نمودار زمانی – تواریخ بر حسب هجری قمری و میلادی است
‏شیخ صفی‌الدین اردبیلی‏، نیای بزرگ صفویان هشتمین نسل از تبار فیروزشاه زرین‌کلاه بود. فیروزشاه از بومیان ایرانی و کردتبار بود که در منطقه
‏۳
‏مغان‏ نشیمن گرفته بود. زبان مادری شیخ صفی‌الدین ‏تاتی‏ بود و اشعار تاتی او امروزه در دست است. تاتی یکی از زبان‌های ایرانی و زبان بومی آذربایجان بوده‌است.
‏دودمان پادشاهی صفویه به وسیله ‏شاه اسماعیل‏ اول با اتکا بر پیروان طریقت تصوف علوی تأسیس شد. این پیروان که عمدتاً از ‏ایلهای ترک‏ ‏آناتولی‏ بودند ,و بعداً به ‏قزلباش‌ها‏ ملقب شدند بر سر اعتقادات خود سالها به طرفداری از ‏آق‌قویونلو‌ها‏ و ‏قراقویونلو‌ها‏ درگیر جنگهای پیاپی با دولت عثمانی بودند. اسماعیل جوان نوه ‏شیخ جنید‏، پسر شیخ صفی الدین و نوه ‏اوزون‌حسن‏ آق قویونلو تحت آموزش بزرگان ‏قزلباش‏ (موسوم به اهل اختصاص) پرورش یافت و رهبر دینی آنان بشمار می‌آمد.
‏ایجاد و قدرت گرفتن سلسله صفوی نتیجه حدود ۲۰۰ سال تبلیغات فرهنگی صوفیان صفوی بود. اگر به این نکته دقت کنیم که شاه اسماعیل در زمان تاجگذاری ذر تبریز تنها ۱۴ سال داشت ارزش این سابقه فرهنگی بیشتر مشخص می گردد.پس از فرو پاشی خلافت عباسی در بغداد محور اصلی ارایه یک مذهب و گرایش رسمی از اسلام از میان رفت.به این ترتیب از بین رفتن دستگاه خلافت رسمی درکنار عواملی چون نابسامانی ناشی از حمله مغولان و میل به درونگرایی مردم و تساهل مذهبی مغولان موجب رونق فراوان فرقه های مختلف از جمله شاخه های مختلف تصوف شد. پیروان شیخ صفی الدین نیز در واقع مبلغ فرقه خاصی از تصوف مبتنی بر مذهب شیعه دوازده امامی بودند(هر چند در مورد اینکه شخص شیخ صفی الدین شیعه بوده است تردیدهایی وجود دارد).اعتقاد قزلباشان به این فرقه از تصوف تا پیش از سلطنت شاه عباس اول مهمترین عامل قدرت صفویه بود.قزلباشان تا پیش از

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x