دانلود مقاله شیمی مواد پاک کننده ۱۱ ص

دانلود مقاله شیمی مواد پاک کننده ۱۱ ص

دانلود مقاله شیمی مواد پاک کننده ۱۱ ص

دانلود-مقاله-شیمی-مواد-پاک-کننده-11-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۱ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

۲
‏شیمی مواد پاک کننده
‏نگاه کلی
‏منظور از پاک کننده‌ها (detergehts) ‏، موادی هستند که ‏ذره‌های ‏چربی ‏و چرک را از ‏پارچه‌ها و یا اجسام دیگر بزدایند و در انواع مختلف تهیه می‌شوند. اولین ماده ای که ‏به عنوان شوینده ساخته شد، ‏صابون ‏بود. ‏از عمر صابون صدها سال می‌گذرد. آخرین دستگاههای صابون کشف شده ، مربوط به ۲۰۰۰ سال ‏پیش است، ۷۰۰ سال است که صابون‌سازی بطور صنعتی و به مقادیر زیاد ساخته می‌شود و ۲۰۰ ‏سال است که ساخت آن ، متحول گشته و به صورت کلاسیک و مدرن در آمده ‏است.
‏از آن زمان تا کنون ، تعداد شوینده‌ها به حدی رسیده که قابل شمارش ‏نیست، بطوری که امروزه در حجم انبوهی از شوینده‌ها ، به همراه تبلیغات آنها مواجه ‏شده‌ایم. در حال حاضر در برخی کشورها ، تقریبا بیش از ۸۰ درصد از مواد پاک کننده ‏مصرفی از شوینده‌های سنتزی تهیه می‌شوند. لکن در مصارف عمومی واژه صابون ، مشخص ‏کننده یک نمک ‏فلز ‏قلیایی ‏یا آمونیوم یک ‏اسید ‏کربوکسیلیک ‏راست زنجیر با تعداد ۱۰-۱۸ اتم ‏کربن ‏است و نام مواد ‏شوینده به مواد صناعی با ساختمان مشابه اطلاق می‌شود. از این مواد ، در مصارف عدیده ‏ای از جمله برای پاک کردن ، شستشو و در فرایندهای نساجی و غیره استفاده
۲
‏می‌گردد.
‏از طرف دیگر ، صابون‌های فلزی ، کربوکسیلاتهای قلیایی خاکی یا ‏فلزات سنگین با زنجیره طویل هستند. این صابون‌ها در آب نامحلول بوده و در سیستمهای ‏غیر آلی ، به عنوان مثال مواد افزودنی به روغنهای روان کننده ، جلوگیری کننده از ‏زنگ زدگی ، ضد آب کردن مواد و سوختهای ژلاتین‌دار (مواد سوختنی مانند ‏بنزین ‏که با مواد ‏غلیظ کننده ممزوج شده‌اند و از آنها در بمب‌های ناپالم و شعله افکن‌ها استفاده ‏می‌شود) ، قارچ‌کشها دارای کاربرد می‌باشد.
‏خصوصیت قابل توجه این است که عدم ‏توازن پلاریته (قطبیت) در داخل ‏مولکول ‏صابون‌ها و مواد شوینده و پاک کننده ، موجب ابراز ‏قابلیت ‏انحلال ‏و ماهیت فاز غیر معمول در حلالهای قطبی و غیر قطبی می‌شود. این رفتار ، ‏دقیقا باعث سودمندی چنین ترکیباتی در زمینه‌های خیس شوندگی ، قابلیت انحلال ، ‏شویندگی (در مورد شستشو و خشک شویی بصورت ترامان) ، رنگرزی و بسیاری از سایر ‏فراورده‌های صنعتی و خانگی است.
‏ترکیب اساسی ساختمان مولکولی پاک کننده‌ها ‏موجب بوجود آمدن چنین صفاتی می‌گردد.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x