دانلود مقاله شگفتی ۱۴ ص

دانلود مقاله شگفتی ۱۴ ص

دانلود مقاله شگفتی ۱۴ ص

دانلود-مقاله-شگفتی-14-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۵ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏موضوع
‏شگفتی‏‌‏های سرعت نور
‏مقدمه‏‌‏ای در مورد سرعت نور
‏ویژگی‏‌‏های مواد در سرعت‏‌‏های بالا بسیار بسیار بالا و نزدیک به سرعت نور
‏اثبات معاد جسمانی از دیدگاه انیشتین
‏توضیح علمی داستان به خواب رفتن اصحاب کهف از دیدگا نسبیت
‏اندازه‏‌‏گیری سرعت به شیوه‏‌‏های گوناگون
‏اندازه‏‌‏گیری سرعت نور در قرآن و کشفیات امروز دانشمندان که ۱۴۰۰ سال پیش در قرآن به آنها اشاره شده
‏قانون نسبیت و سرعت نور
‏آلبرت انیشتین دانشمند آلمانی، اولین کسی بود که نظریه‏‌‏ی نسبیت زمان را مطرح ساخت. موضوع این نظریه به طور اجمالی بر این اساس بود که هرگاه ساعتی داشته باشیم و این ساعت در سرعت بالا و نزدیک به سرعت نور در حال حرکت باشد‏، عقربه‏‌‌‏های این ساعت نسبت به حال‏ت سکوت کندتر و آرامتر به حرکت خود ادامه می‏‌‏دهد. این نظریه به کش آمدن یا انبساط زمانی معروف است و اثبات این نظریه در سال ۱۹۷۱ میلادی بوسیله ساعت اتمی بسیار دقیقی که در هواپیمای پرسرعتی قا‏د‏ر داشت، به انجام رسید (ساعت اتمی چنان دقتی دارد که در هر صد سال، فقط چند دهم ثانیه خطا از خود نشان می‏‌‏دهند).
‏۳
‏به این شکل به اثبات رسید که دو ساعت اتمی دقیق و همسان از لحاظ زمانی را، یکی در جای ثابت و دیگری در یک هواپیمای پرس‏ر‏عت قرار دارند، بعد از مدتی مشاهده شد ساعت اتمی که در داخل هواپیما بود، نسبت به ساعتی که در زمین قرار داشت، زمان کمتری را نشان می‏‌‏دهد. البته این مقدار اختلاف بسیار بسیار ناچیز و در حد صفر بوده است، ولی برای اثبات این نظریه که هرگاه سرعت داشته باشیم، زمان دیرتر می‏‌‏گذرد، کافی بود و هرچه سرعت به سمت نور میل کند، زمان به سمت کندتر شدن و توقف میل می‏‌‏کند.‏ البته در سرعت‏‌‏های بالا و نزدیک به سرعت نور، ماده و اجرام مختلف ویژگی‏‌‏های شگفت‏‌‏انگیزی از خود بروز می‏‌‏دهند.
‏که می‏‌‏توان به افزایش جرم مواد وقتی که به سرعت نور نزدیک می‏‌‏شود، اشاره کرد و اجسام بزرگ دیده می‏‌‏شوند، گویی که اجرام را از پشت یک عدسی بزرگ مشاهده می‏‌‏کنیم (البته در خود سرعت نور، ماده کاملاً طبق فرمول نسبیت به انرژی تبدیل می‏‌‏شود (E=mc2‏).
‏در واقع هرگاه ماده‏‌‏ای به سرعت نور برسد، وارد بعد چهارمی خواهد شد و از دید ناظری که خارج از سرعت نور است و این ماده را می‏‌‏بیند جسم در حال منبسط و بزرگ شدت معلوم می‏‌‏شود. از طرفی ناظر سرعت نور، شخصی که با سرعت کمتر حرکت می‏‌‏کند و یا ثابت است را همانند یک خطا مشاهده می‏‌‏کند در یک بعد کمتر نسبت به خودش.
‏اثبات معاد جسمانی از دیدگاه انیشتین
‏آلبرت انیشتین در رساله‏‌‏ی پایانی عمر خود با عنوان بیانیه که در سال ۱۹۵۴ میلادی آن را در امریکا و به زبان آلمانی نوشته است، اسلام را بر تمامی ادیان جهان ترجیح می‏‌‏دهد و آن را کاملترین و معقول‏‌‏ترین دین می‏‌‏خواند. این رساله در حقیقت همان نامه‏‌‏نگاری محرمانه‏‌‏ی انیشتین با آیت اله عظمی بروجردی است. انیشتین در این رساله، ‏«‏نظریه نسبیت‏»‏ خود را با آیاتی از قرآن کریم و احادیثی از نهج‏‌‏البلاغه و بیش از همه با بحارالانوار تطبیق داده و نوشته که هیچ جا در هیچ دینی چنین احادیث پرمحتوی و پرمغزی یافت نمی

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x