دانلود مقاله شاملو

دانلود مقاله شاملو

دانلود مقاله شاملو

دانلود-مقاله-شاملولینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۱ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏شاملو
‏احمد شاملو
‏زمینه فعالیت
‏شاعر‏، ‏نویسنده‏، فرهنگ‌نویس، روزنامه‌نگار و ‏مترجم
‏تولد
‏۲۱‏ آذر‏ ‏۱۳۰۴‏
‏تهران
‏مرگ
‏۲‏ مرداد‏ ‏۱۳۷۹‏
‏کرج‏، شهرک دهکده‏ٔ‏ فردیس

‏احمد شاملو‏ (زاده ‏۲۱ آذر‏، ۱۳۰۴ در ‏تهران‏؛ ‏۱۲ دسامبر‏ ‏۱۹۲۵‏، در خانه‏ٔ‏ شماره‏ٔ‏ ۱۳۴ خیابان صفی‌علیشاه‏[۱]‏ – درگذشته ‏۲ مرداد‏ ۱۳۷۹؛ ‏۲۴ ژوئیه‏ ‏۲۰۰۰‏ ‏فردیس کرج‏) ‏شاعر‏، ‏نویسنده‏، فرهنگ‌نویس، ‏ادیب‏ و ‏مترجم‏ ‏ایرانی‏ است. آرامگاه او در امامزاده طاهر ‏کرج‏ واقع است. تخلص او در شعر ‏الف. بامداد‏ و ‏الف. صبح‏ بود.
‏شهرت اصلی شاملو به خاطر شعرهای اوست که شامل اشعار نو و برخی قالب‌های کهن نظیر ‏قصیده‏ و نیز ترانه‌های عامیانه‌است. شاملو تحت تأثیر ‏نیما یوشیج‏، به ‏شعر نو‏ (که بعدها ‏شعر نیمایی‏ هم نامیده شد) روی آورد، اما پس از چندی در بعضی از اشعار منتشر شده در ‏هوای تازه‏ – و سپس در اکثر شعرهایش – وزن را یکسره رها کرد و به‌صورت پیشرو ‏سبک‏ جدیدی را در شعر معاصر فارسی گسترش داد. از این سبک به ‏شعر سپید‏ یا شعر منثور‏[۲]‏ یا شعر شاملویی‏[۳]‏ یاد کرده‌اند. بعضی از منتقدان ادبی او را تنها شاعر موفق در زمینه شعر منثور می‌دانند.‏[۴]
‏شاملو علاوه بر شعر، کارهای تحقیق و ترجمه شناخته‌شده‌ای دارد. مجموعه ‏کتاب کوچه‏ او بزرگ‌ترین اثر پژوهشی در باب ‏فرهنگ عامیانه‏ مردم ایران می‌باشد. آثار وی به زبان‌های: ‏سوئدی‏، ‏انگلیسی‏، ‏ژاپنی‏، ‏فرانسوی‏، ‏اسپانیایی‏، ‏آلمانی‏، ‏روسی‏، ‏ارمنی‏، ‏هلندی‏، ‏زاگربی‏، ‏رومانیایی‏، ‏فنلاندی‏، ‏ترکی‏[۱]‏ ترجمه شده‌است.
‏۳
‏زندگی و فعالیت‌ها
‏تمام مطالب این بخش با توجه به اطلاعات ارائه شده در ‏سال‌شمار زندگی احمد شاملو‏ نوشته ‏آیدا شاملو‏ تهیه شده‌است. این سال‌شمار در منابع مختلف از جمله ‏وب‌گاه احمد شاملو‏، ‏دفتر هنر‏[۵]‏، ‏احمد شاملو شاعر شبانه‌ها و عاشقانه‌ها‏[۶]‏، ‏شناخت‌نامه‏[۷]‏، منتشر شده‌است. هر جا از منبع دیگری استفاده شده باشد در پانویس ذکر شده‌است.
‏تولد و سال‌های پیش از جوانی
‏احمد شاملو در ‏۲۱ آذر‏ ۱۳۰۴ در خانه شماره ۱۳۴ خیابان صفی علیشاه ‏تهران‏ متولد شد. پدرش حیدر نام داشت که تبار او به گفته‌ی ‏احمد شاملو‏ در شعر ‏من بامدادم سرانجام‏ از مجموعه‌ی ‏مدایح بی‌صله‏ به اهالی ‏کابل‏ برمی‌گشت. مادرش کوکب عراقی شاملو، و از قفقازیهایی بود که انقلاب بلشویکی ۱۹۱۷ روسیه، خانواده‌اش را به ایران کوچانده‌بود‏[۸]‏. دوره‌ی کودکی را به خاطر شغل پدر که افسر ارتش بود و هر چند وقت را در جایی به مأموریت می‌رفت، در شهرهایی چون ‏رشت‏ و ‏سمیرم‏ و ‏اصفهان‏ و ‏آباده‏ و ‏شیراز‏ گذراند. (به همین دلیل شناسنامه‏ٔ‏ او در شهر رشت گرفته شده‌است و محل تولد در شناسنامه، رشت نوشته شده‌است.) دوران دبستان را در شهرهای ‏خاش‏، ‏زاهدان‏ و ‏مشهد‏ گذراند و از همان دوران اقدام به گردآوری مواد فرهنگ عامه کرد.
‏دوره دبیرستان را در ‏بیرجند‏،‏ ‏مشهد‏ و تهران گذراند و سال سوم دبیرستان را در دبیرستان ایران‌شهر تهران خواند و به شوق آموختن دستور ‏زبان آلمانی‏ در سال اول دبیرستان صنعتی ثبت‌نام کرد.
‏دوران فعالیت سیاسی و زندان
‏در اوایل دهه ۲۰ خورشیدی پدرش برای سر و سامان دادن به تشکیلات از هم پاشیده ژاندرمری به ‏گرگان‏ و ‏ترکمن‌صحرا‏ فرستاده شد. او هم‌راه با خانواده به گرگان رفت و به ناچار در کلاس سوم دبیرستان ادامه تحصیل داد. در آن هنگام در فعالیت‌های سیاسی شمال کشور شرکت کرد و بعدها در تهران دستگیر شد و به زندان ‏شوروی‏ در رشت منتقل گردید. پس از آزادی از زندان با خانواده به رضائیه (‏ارومیه‏) رفت و تحصیل در کلاس چهارم دبیرستان را آغاز کرد. با به قدرت رسیدن ‏پیشه‌وری‏ و ‏جبهه دموکرات آذربایجان‏ به هم‌راه پدرش دستگیر شد و دو ساعت جلوی جوخه آتش قرار گرفت تا از مقامات بالا کسب تکلیف کنند. سرانجام آزاد شد و به تهران بازگشت و برای همیشه ترک تحصیل کرد.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x