دانلود مقاله سینتیک شیمیایی

دانلود مقاله سینتیک شیمیایی

دانلود مقاله سینتیک شیمیایی

دانلود-مقاله-سینتیک-شیمیاییلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۲۴ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏سینتیک شیمیایی
‏مقدمه
‏در حالت کلی سینتیک شیمیایی را می‌توان علم مطالعه ‏سیستمهای ناظر بر ‏تجزیه شیمیایی ‏و یا تغییر حالت مولکولها دانست. به عبارت ‏دیگر سینتیک را می‌توان علم مکمل ‏ترمودینامیک ‏دانسته و سیستمهایی را که ‏توزیع انرژی ‏آنها با زمان تغییر می‌نماید مطالعه ‏کرد. نظریه‌هایی که اثرات متقابل شیمیایی را توجیه می‌کنند بطور گسترده‌ای بر اساس ‏نتایج تجربی پایه گذاری شده‌اند که با روشهای ترمودینامیکی و سینتیکی به دست ‏می‌آیند.
‏نگاه اجمالی
‏با یک نگرش سطحی می‌توان مشاهده نمود که برخی از ‏واکنشهای شیمیایی‏ آنی بوده و تعدادی کند یا بی‌نهایت کند هستند. همچنین شدت بعضی از واکنشها در آغاز زیاد است، رفته رفته آهسته می‌گردند، برعکس برخی از واکنشها به کندی شروع شده و سپس شتاب می‌گیرند، سینتیک عامل زمان را در واکنشهای شیمیایی مطرح و مورد بحث قرار می‌دهد.
‏۲
‏تاریخچه
‏از نظر تاریخی مطالعه ‏سرعت واکنشها‏ یکی از قدیمی‌ترین موضوعات ‏شیمی فیزیک‏ بوده است. و نزل در سال ۱۷۷۷ سرعت ‏انحلال فلزات در اسیدها‏ را مطالعه کرد. ‏ویلهمی‏ در سال ۱۸۵۰ ‏هیدرولیز‏ بوسیله اسیدها را مورد بررسی قرار داد و به این نتیجه رسید که سرعت واکنش هیدرولیز ساکاروز متناسب ب‏ا غلظت ساکاروز تجزیه نشده است.
‏ویلهمی را می‌توان پایه گذار سینتیک نامید. درسال ۱۸۶۲ ‏برتلو و سن ژیل‏ نیز نتایج مشابهی روی هیدرولیز استرها در محیط اسیدی داشتند، سرانجام درسال ۱۸۶۳ گولدبرگ و واگ نتایج فوق را تعمیم داده و به صورت قانون اثر غلظت‌ها بیان کردند.
‏مطالعات اولیه سینتیک
‏اولین مطالعات در سینتیک شیمیایی مربوط به اندازه گیری سرعت واکنشها بوده و برای رسیدن به هدف اصلی با توجیه این سرعتها به شناخت مکانیسم کامل واکنش مورد مطالعه پی می‌بریم. البته از آنجا که سرعت اندازه گیری شده یک حالت آماری متوسط مولکولهای شرکت کننده در واکنش می‌باشد، سینتیک شیمیایی اطلاعی از حالت انرژیتیکی یا وضع فضایی مولکولها را بطور جداگانه ارائه نمی‌دهد ولی با این وصف مطالعه جنبشی واکنش‏ ‏های شیمیایی در تفکیک مکانیسم‏ ‏های پیچیده به مراحل ساده ، دارای توان‏ایی و قدرت قابل توجهی می‌باشد.
‏مکانیسم کلی واکنشهای پیچیده‌ای که واکنشگرها تغییرات مرحله‌ای انجام می‌دهند، تنها با مطالعه سینتیکی سرعت یعنی فرایند حاکم بر واکنش از طریق مطالعه سینتیکی قابل تشریح می‌باشد.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x