دانلود مقاله سیل و سیلاب ۱۳ ص

دانلود مقاله سیل و سیلاب ۱۳ ص

دانلود مقاله سیل و سیلاب ۱۳ ص

دانلود-مقاله-سیل-و-سیلاب-13-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۱۳ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏سیل و سیلاب
‏آشنایی
‏در خلال یا پس از یک بارندگی شدید ، مقدار دبی رودخانه به سرعت ‏افزایش یافته و درنتیجه آب از بستر عادی خود سر ریز نموده و دشت سیلابی و مناطق ‏اطراف را دربر می‌گیرد. با بررسی دشت سیلابی قدیمی و آبرفتهای آن ، شاید بتوان با ‏درجه‌ای از تقریب احتمال وقوع و بزرگی سیلهای آتی منطقه را مشخص کرد. اصولا بزرگی ‏سیلها و تکرار آنها در طول زمان تابع شدت بارندگی ، نفوذپذیری زمین و وضع توپوگرافی ‏منطقه است.
‏البته امروزه به دلیل دخالتهای بی رویه در بسیاری نقاط که قبلا ‏سیل نمی‌آمده ، طغیانهای بزرگی مشاهده می‌شود. فعالیت بشر به چند صورت احتمال وقوع ‏سیل را افزایش می‌دهد. از آن جمله می‌توان به ساختمان سازی در دشت سیلابی رود که ‏مستلزم اشغال بخشهایی از آن است و باعث کاهش ظرفیت طبیعی رود می‌شود، اشاره کرد. به ‏این ترتیب محدوده‌ای از دشت سیلابی که در زمان طغیان زیر آب می‌رود، گسترده تر ‏می‌گردد.
‏شهر سازیها و حذف گیاهان باعث کاهش مقدار آب نفوذی و افزایش آب ‏سطحی می‌شود. حجم زیاد آب از یک طرف بر برزگی طغیان می‌افزاید و از طرفی با افزایش ‏فرسایش ‏، رسوباتی به وجود می‌آورد که با برجای گذاشتن آنها ظرفیت بستر اصلی رود کاهش ‏می‌یابد. موارد پیش معمولا تاثیر تدریجی دارند، ولی سیلهای ناگهانی و فاجعه آمیز ‏اغلب بر اثر تخریب ‏سدها ‏و بندها ، ایجاد می‌شوند.
‏پیش بینی سیل
‏هدف از پیش بینی سیل برآورد دبی جریان و سطح سیلابی است که ‏در یک دوره بازگشت مشخص (مثلا در یک دوره ۲۵ ، ۵۰ یا ۱۰۰ ساله) احتمال وقوع آن وجود ‏دارد. نتایج این پیش بینی که سیلاب طراحی نام دارد، به عنوان مبنایی برای انتخاب
‏۲
‏روشهای مقابله با سیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلاب طراحی معمولا بر مبنای ‏هزینه لازم برای کنترل آن و میزان ریسک و خطری که تخریب سیستم کنترل سیلاب پیشنهادی ‏برای جان انسانها دارد، انتخاب می‌شود.
‏در مواردی که گسیختگی سازه آبی منجر ‏به از دست رفتن جان انسانها و اموال زیادی بشود، طراحی بر مبنای سیلابها با احتمال ‏رخداد کمتر و دوره بازگشت طولانی تر ، مثلا سیلاب ۱۰۰۰ ساله و حتی بیشتر ، انجام ‏می‌شود. سطح گسترش و ارتفاع این سیلابها بیش از سیلابهایی است که از احتمال رخداد ‏بیشتری برخور دارند. پیش بینی سیلاب طراحی به دو صورت تحلیلی و زمین شناسی انجام ‏می‌شود که اغلب مکمل یکدیگرند. عواملی که برای پیش بینی تحلیلی سیلاب مورد توجه ‏قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است.
‏بررسی توپوگرافی بخشی از ‏حوضه ‏آبریز ‏که جریان آب را به منطقه مورد مطالعه تامین می‌کند.
‏تعیین نوع پوشش سطح زمین (سنگ ، خاک ، گیاهان) ، جهت تخمین نسبت آب جاری شده به ‏آب نفوذی و تبخیرشده.
‏تعیین بزرگترین رگبار و بارندگی محتمل با توجه به داده‌های موجود.
‏توجه به فصل ، زیرا شرایطی مثل اشباع بودن زمین از آب یا پوشیده بودن سطح آن از ‏برف ‏تاثیر مستقیمی بر جریان سطحی آب ‏دارند.
‏تعیین ظرفیت ذخیره بستر اصلی رود و دشت سیلابی اطراف آن ، تغییرات احتمالی در ‏ظرفیت ذخیره بخشهای پائین رود در آینده نیز مورد توجه قرار ‏گیرد.

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x