دانلود مقاله سیستم های حرارتی و خنک کننده

دانلود مقاله سیستم های حرارتی و خنک کننده

دانلود مقاله سیستم های حرارتی و خنک کننده

دانلود-مقاله-سیستم-های-حرارتی-و-خنک-کنندهلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : ۲۰ صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏۱
‏سیستم های حرارتی و خنک کننده
‏موتورهای الکتریکی :
‏یک موتور الکتریکی ، ‏الکتریسیته‏ را به حرکت مکانیکی تبدیل می‌کند. عمل عکس آن که تبدیل حرکت مکانیکی به الکتریسیته است، توسط ‏ژنراتور‏ انجام می‌شود. این دو وسیله بجز در عملکرد ، مشابه یکدیگر هستند. اکثر موتورهای الکتریکی توسط ‏الکترومغناطیس‏ کار می‌کنند، اما موتورهایی که بر اساس پدیده‌های دیگری نظیر نیروی الکتروستاتیک و ‏اثر پیزوالکتریک‏ کار می‌کنند، هم وجود دارند.
ایده کلی این است که وقتی که یک ماده حامل جریان الکتریسیته تحت اثر یک ‏میدان مغناطیسی‏ قرار می‌گیرد، نیرویی بر روی آن ماده از سوی میدان اعمال می‌شود. در یک موتور استوانه‌ای ، ‏روتور‏ به علت گشتاوری که ناشی از نیرویی است که به فاصله‌ای معین از محور روتور به روتور اعمال می‌شود، می‌گردد.
اغلب موتورهای الکتریکی دوارند، اما موتور خطی هم وجود دارند. در یک موتور دوار بخش متحرک (که معمولاً درون موتور است) روتور و بخش ثابت
‏۳
‏استاتور‏ خوانده می‌شود.
‏موتور شامل ‏آهنرباهای الکتریکی‏ است که روی یک قاب سیم پیچی شده است. گر چه این قاب اغلب ‏آرمیچر‏ خوانده می‌شود، اما این واژه عموماً به غلط بکار برده می‌شود. در واقع آرمیچر آن بخش از موتور است که به آن ولتاژ ورودی اعمال می‌شود یا آن بخش از ژنراتور است که در آن ولتاژ خروجی ایجاد می‌شود. با توجه به طراحی ماشین ، هر کدام از بخشهای روتور یا استاتور می‌توانند به عنوان آرمیچر باشند. برای ساختن موتورهایی بسیار ساده کیتهایی را در مدارس استفاده می‌کنند.
‏انواع موتورهای الکتریکی‏ :
‏۱) موتورهای DC‏ ‏:
‏یکی از اولین موتورهای دوار ، اگر نگوییم اولین ، توسط ‏مایکل فارادی‏ در سال ۱۸۲۱م ساخته شده بود و شامل یک سیم آویخته شده آزاد که در یک ظرف جیوه غوطه‌ور بود، می‌شد. یک آهنربای دائم در وسط ظرف قرار داده شده بود. وقتی که جریانی از سیم عبور می‌کرد، سیم حول آهنربا به گردش در می‌آمد و نشان می‌داد که جریان منجر به افزایش یک میدان مغناطیسی دایره‌ای اطراف سیم می‌شود. این موتور اغلب در کلاسهای فیزیک مدارس نشان داده می‌شود، اما گاهاً بجای ماده سمی جیوه ، از آب نمک استفاده می‌شود.
موتور کلاسیک

 

دانلود فایل

 

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x