تحقیق سخن چینى

دانلود تحقیق سخن چینى

تحقیق سخن چینى

تحقیق-سخن-چینى

دانلود تحقیق در مورد سخن چینى،
در قالب word و در ۱۰ صفحه، قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق:
دو به هم زنى. این که یکى به دیگرى بگوید: فلان در باره تو چنین سخن ناروا گفت یا فلان کار ناشایست در باره تو کرد. این صفت، زشت ترین صفات رذیله و قبیح ترین خوى آدمى است که آیات واخبار در نکوهش آن بیش از حد و حصر آمده.

سخن چینی غالباً به این گفته می ‏شود که سخن کسی را که پشت ‏سر دیگری گفته به وی باز گوید، مثلاً بگوید فلانی درباره تو چنین و چنان گفت؟ یا نسبت ‏به تو چنین و چنان کرد و بدین سان نوع خاصی از افشاء سر و پرده ‏دری و متضمن فساد یا بدگوئی و سعایت است. گاه به شخصی که پشت‏سر او سخن گفته شده، اختصاص ندارد، بلکه به کشف و افشاء آنچه مورد کراهت است اطلاق می‏ شود، خواه کراهت کسی باشد که از او نقل یا به او نقل می ‏شود یا کراهت‏ شخص سوم و خواه کشف و افشاء به گفتار باشد. یا به نوشتن یا به رمز و اشاره، و خواه آنچه نقل شده از اعمال باشد یا از اقوال، و خواه بر کسی که از او نقل می‏شود عیب و نقصی باشد یا نباشد.

بنابراین سخن چینی مساوی است‏ با فاش کردن راز و پرده دری و در این صورت هر چه از احوال مردم دیده شود که به افشاء آن راضی نباشند، اشاعه آن سخن چینی است. پس بر هر مسلمانی لازم است که از آنچه از احوال دیگران می ‏داند، سکوت کند، مگر وقتی که حکایت و نقل آن برای مسلمانی سودمند باشد یا از گناهی جلوگیری شود. چنان که اگر ببیند کسی مال دیگری را می ‏برد، بر اوست که برای حفظ حق صاحب مال گواهی دهد، اما اگر ببیند که کسی مالی را برای خود پنهان می‏ کند، باز گفتن آن سخن چینی و فاش کردن راز است.

باعث ‏سخن چینی، غالباً بدخواهی نسبت ‏به کسی است که از وی سخن چینی می‏ شود و این داخل در ایذاء است، و گاهی انگیزه آن اظهار محبت‏به مخاطب است و یا برای تفریح و سرگرمی و وقت گذرانی و پرگوئی است، و به هر حال شکی نیست که سخن چینی از پست ‏ترین کارهای زشت است.

و آیات و اخباری که در ذم آن رسیده از حد شمار بیرون است.

سخن چینى، نوعى افشاى سرّ و پرده درى و از صفات خبیثه و بسیار پست است و از آن تعبیر به سعایت هم مى شود، که موجب کینه و عداوت و دشمنى، بین دو فامیل، یا دو رفیق و یا زن و شوهر مى شود …
دانلود فایل

همکاری در فروش فایل

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x