تحقیق دیه

دانلود تحقیق دیه

تحقیق دیه

تحقیق-دیه

دانلود تحقیق در مورد دیه،
در قالب word و در ۲۰ صفحه، قابل ویرایش، شامل:

مقدمه
تعریف دیه
تفسیر لغوی این ماده
ماهیت ‏حقوقى دیه 
ماهیت‏ حقوقى دیه و مجازات مالى 
ماهیت‏ حقوقى دیات در جنایات خطایى محض 
ماهیت‏ حقوقى دیات در جنایات شبه عمد 
ماهیت‏ حقوقى دیات در جنایات عمدى 
نظریات فقهاى شیعه 
انواع دیه بدلى 
موارد دیه بدلى قهرى 
بررسى ماهیت ‏حقوقى دیه بدلى 
موارد دیه بدلى اختیارى 
دوگانه بودن ماهیت ‏حقوقى دیات 
منابع


بخشی از مقدمه تحقیق:
پرواضح است، یک کالا همیشه و در همه مکان ها، الزاماً داراى ارزش یکسانى نمى ‏باشد. مالیت یک کالا به ضرورت و کارآیى آن در زندگى افراد بستگى دارد و آن در شرایط طبیعى به وسیله مکانیسم عرضه و تقاضاى بازار تعیین مى ‏شود. شتر و دیگر اجناس دیه نیز تافته جدا بافته نیستند و همیشه تابع این قانون بوده و خواهند بود. براى نمونه اگر درباره شرایط زندگى پیش از بعثت و پس از آن (اوایل بعثت) تامل داشته باشیم، آشکار مى ‏شود که بى ‏گمان، بدون شتر زندگى در آن منطقه فلج مى ‏شد و بقاى افراد جامعه به خطر مى ‏افتاد. 

پیشتر نیز متعرض شدیم که در آن عصر هیچ چیز به اندازه شتر، در نزد اعراب از ارزش و مالیت ‏برخوردار نبود، حتى از قول بعضى از لغویین نقل است که اعراب در خیلى از موارد، مال را به طور مطلق در شتر استعمال مى ‏کردند. علت آن نیز معلوم است. شیر و پشم و گوشت‏ شتر قابل استفاده بود، به راحتى قابل معامله بود، با اجاره دادن آن درآمد خوبى حاصل مى ‏شد، کوچ که کار دائمى اعراب بود، بدون شتر تقریباً غیرممکن بود و براى سفر در میان اقیانوس بزرگ شن و طوفان و آفتاب سوزان بهترین کشتى بود و فواید زیادى که با عنایت ‏به شرایط زیست محیطى آن جا، آشکار مى ‏شود. به همین دلیل است که ادبیات عرب گویاى حق ‏شناسى او از این انیس و یاور پربرکت و وفادار اوست. آن ها کاملاً از ارزش حیاتى این حیوان آگاه بودند. عرب تنها به انسان و شتر نفر مى‏ گوید. او را در صف حیوانات قرار نمى ‏دهد، بلکه هم شان و هم قطار (به معنى لغوى کلمه) خود اوست، زبان عرب مملو از کلمات بسیارى است که شترش را مى ‏نامد، همه ادوار حیاتى او، حالات او، نژاد و خصوصیت هاى او و هرچه با او نسبتى و پیوندى دارد با کلمه یا کلماتى خاص بیان مى ‏شود و در برابر به کشتى یک اسم بیشتر نداده است و همه اجزا و متعلقات آن را بى ‏نام گذاشته است. 

کتاب «المخصص‏» که به سبک لغت‏نامه ‏هاى قدیم کلمات را بر حسب موضوع مرتب کرده است، در موضوع شتر کلماتى که جمع کرده است، صد و هشتاد و شش صفحه کتاب را اشغال کرده است …
دانلود فایل

همکاری در فروش فایل

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x