تحقیق ایدئولوژی خاورمیانه

دانلود تحقیق ایدئولوژی خاورمیانه

تحقیق ایدئولوژی خاورمیانه

تحقیق-ایدئولوژی-خاورمیانه

دانلود تحقیق در مورد ایدئولوژی خاورمیانه،
در قالب word و در ۶۸ صفحه، قابل ویرایش، شامل:

سخن نخست

فصل اول:
استعمار خاورمیانه 
استعمار فرانو و خاورمیانه
شکست طرح خاورمیانه بزرگ و آمریکا

فصل دوم:
صهیونیسم و خاورمیانه 
صهیونیسم، بستر تروریسم
اسرائیل و جنگ عراق

فصل سوم:
آمریکا در خاورمیانه 
نگاهی به ماهیت استراتژی‌های آمریکا در خاورمیانه
پیشبرد فرآیند صلح خاورمیانه
استراتژی آمریکا در جنگ علیه تروریسم

فصل چهارم:
خاورمیانه آرام 
دموکراتیزه‌کردن خاورمیانه و الزام به رعایت منشور حقوق بشر
جلوگیری از گسترش تولید و تکثیر سلاح های کشتارجمعی

فصل پنجم:
خاورمیانه و نفت 
سناریوی سوم نفتی برای هزاره جدید
سناریوی سوم
همسازی با آرزوهای کشورهای در حال توسعه 
شیوه های جدید علمی

فصل ششم:
ایران و آمریکا 
بررسی ریشه های مواضع خصمانه آمریکا علیه ایران
چشم انداز تاریخی 
چهره ای مغرض
پایان سخن
فهرست منابع و مآخذچکیده تحقیق:
منطقه ای را که غربی ها خاورمیانه می نامند، از دو دیدگاه می توان مطالعه کرد؛ یکی از دیدگاه غرب و دیگری از دیدگاه مردم این منطقه که ایرانیان، اعراب، ترک ها و یهودیان هستند. قبل از فروپاشی بلوک شرق، این منطقه از نظر قدرت های بزرگ اروپایی و ابرقدرت ها دارای اهمیت استراتژیکی و ژئوپولیتیکی ویژه ای بود و هنوز هم به رغم از میان رفتن شوروی، از اهمیت آن کاسته نشده. چرا که نفت خاورمیانه، منبعی سهل الوصول و نسبتاً ارزان تر انرژی برای کشورهای اروپایی، ژاپن، هند، چین و تا حدودی ایالات متحده است.

اگر چه امروز روسیه دیگر تهدیدی جدی برای صدور نفت خاورمیانه محسوب نمی شود، ولی هر عامل دیگری که امنیت راه های دریایی از خلیج فارس تا اروپا و خاور دور را به خطر اندازد و انتقال نفت را متوقف یا مختل کند با واکنش شدید غرب مواجه خواهد شد. بنابراین از این نظر وضع خاورمیانه امروز و در آینده ی قابل پیش بینی به وضعی که در قرن نوزدهم آن را مسئله شرق می نامیدند، نیست. 

اما دولت ها و مردم خاورمیانه چه بخواهند و چه نخواهند، نمی توانند از سیاست بازی ها و رقابت های قدرتهای بزرگ کنار بمانند. در گذشته برخی از دولت های خاورمیانه با استفاده از درگیریها و تضادهای بین دو بلوک شرق و غرب توانستند رانت های استراتژیکی به دست آورند و تا حدودی شکم مردم خود را سیر کنند. ولی امروز این وضعیت دگرگون شده است، نیروهای نظامی قدرت های بزرگ، به بهانه هایی سست این کشورها را اشغال می کنند. بنابراین امروز حتی ثروتمندترین و نیرومندترین کشور صادرکننده نفت، نه از نظر جمعیت و نه از لحاظ منابع علمی، صنعتی، فنی یا قدرت نظامی توان رقابت با ایالات متحده یا حتی کشورهایی نظیر فرانسه، بریتانیا، آلمان و ژاپن را ندارد. در واقع، دولت های خاورمیانه نه تنها سودبرندگان رقابت ها و تضادهای بین المللی قدرت های بزرگ نبوده و نیستند، بلکه قربانیان اصلی این رقابتها هستند…
دانلود فایل

همکاری در فروش فایل

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x