تحقیق اعتصاب

دانلود تحقیق اعتصاب

تحقیق اعتصاب

تحقیق-اعتصاب

دانلود تحقیق در مورد اعتصاب،
در قالب word و در ۱۵ صفحه، قابل ویرایش.


بخشی از متن تحقیق:
در مرتبه اول، باید توضیحی برای وقوع و انتشار اعتصابها پیدا کنیم. هر کس که اعتصابهایی را، چه از تجربیات شخصی خود و چه از گزارشات دیگران، و یا روزنامه‌ها، بخاطر بیاورد فوراً متوجه میشود که هر جا که کارخانه بزرگ برپا شده و بر شماره شان افزوده می شود، اعتصاب اتفاق می افتد و بسط می یابد. به ندرت ممکن است که حتی یک کارخانه بزرگ از میان کارخانه‌هایی که صدها (و در برخی موارد هزارها) کارگر دارند پیدا کرد که در آن اعتصاب اتفاق نیفتاده باشد. زمانی که تعداد کارخانه‌های بزرگ در روسیه معدود بودند، تعداد اعتصابها هم کم بود. ولی از زمانی که کارخانه‌های بزرگ چه در محلات صنعتی قدیم و چه در شهرها و دهات جدید شروع به زیاد شدن کردند، تعداد اعتصابها هم زیادتر شده است. 

به چه دلیلی تولید کارخانه‌های عمده همیشه منجر به اعتصاب می شود؟ به این دلیل که سرمایه‌داری ناچار باید به مبارزه کارگران بر علیه کارفرمایان منجر شود و وقتی تولید به صورت عمده است، این مبارزه ناچار صورت اعتصاب بخود میگیرد. این را توضیح می دهیم. 

سرمایه‌داری نام آن نظامی است که در آن زمین، کارخانه‌ها، وسائل و غیره… متعلق به تعداد کمی از ملاکین و سرمایه‌داران است، در حالی که توده مردم یا اصلا از هستی ساقط هستند یا مایملک بسیار کمی دارند و مجورند خود را به صورت کارگر کرایه بدهند. 

صاحبان زمینها و کارخانه‌ها، کارگران را کرایه می کنند و آنها را به ساختن اجناس مختلف، از چه نوع فرقی نمی کند، وامی دارند؛ اجناسی که بعدا در بازار به فروش می رسانند. به علاوه مزدی که صاحبان کارخانه‌ها به کارگران می دهند، آن قدری است که فقط برای ادامه یک زندگی بخور و نمیر برای خودشان و خانواده‌شان کفایت می کند، در صورتی که آنچه کارگران مازاد بر این مقدار تولید می کنند، به صورت سود، به جیب کارخانه‌دار سرازیر می شود. بنابراین، تحت نظام سرمایه‌داری، توده مردم کارگران مزدور دیگران هستند، آنها برای خودشان کار نمیکنند بلکه بخاطر دستمزد، برای کارفرمایان کار می کنند. قرین به عقل است که کارفرمایان همیشه کوشش در کم کردن دستمزد دارند؛ هر چه به کارگران کمتر بدهند، سود خودشان بیشتر است. کارگران سعی می کنند که بیشترین دستمزد ممکن را بدست بیاورند تا بتوانند برای خانواده‌شان غذای کافی و سالم تهیه کنند، در خانه‌های خوب زندگی کنند و مانند بقیه مردم لباس بپوشند، نه بسان گدایان. بنابراین دائما دعوائی بین کارگران و کارفرمایان بر سر دستمزد جریان دارد. کارفرما آزاد است و کارگری را که بنظرش مناسبتر بیاید اجیر می کند و بنا بر این دنبال ارزانترین کارگر می رود. کارگر هم در انتخاب کارفرمای خودش آزاد است و بنابراین دنبال گران‌ترین کس می گردد…
دانلود فایل

همکاری در فروش فایل

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x